Hindistan Astra MK2 Füzesinde Sona Geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, düşman uçaklarını 160 kilometre menzilden vurabilecek Astra MK-2 Görüş Ötesi Havadan Havaya Füzesinin (BVRAAM) testlerini yıl içinde gerçekleştirecek.

Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından yerli olarak geliştirilen ve ses hızından dört kat daha hızlı uçan Astra MK-2 Görüş Ötesi Havadan Havaya Füzesi (BVRAAM), yüksek manevra kabiliyetine sahip süpersonik uçakları yok etmek amacıyla tasarlanmıştır. Ayrıca şu anda füzenin, Hindistan’ın yerli savaş uçağı TEJAS’a entegrasyon çalışmaları da devam etmektedir.

STM Banner

Astra MK-1’den sonra geliştirilen diğer bir varyant olan uzun menzilli Astra MK-2 füze sistemi, Hindistan hükümet yetkililerinin belirttiğine göre 2022 yılına kadar tamamlanıp 2023’te üretime girecek. Bu gelişme, Hindistan’ın hava muharebesinde Çin ve Pakistan üzerindeki elini güçlendirecek. Astra, şu anda Hindistan Hava Kuvvetleri’nde kullanılan Rus, Fransız ve İsrail BVRAAM’larının yerini alacak.

Tejas, HAL Tejas, Tejas savaş uçağı, Hindistan savaş uçağı, Tejas Hafif Savaş Uçağı,
Hindistan’ın Yerli Savaş Uçağı TEJAS

Halihazırda Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) ve Hindistan Donanması, Rus menşeli Sukhoi-30MKI uçaklarında kendini kanıtlamış olan Astra MK-1 Füzesinden 288 adet sipariş verdi.

Rusya ile ortak geliştirilen Astra MK-3’ün ise 2022’de testlerinin yapılması planlanmaktadır.

Önerilen İçerik: Hindistan’dan 6.5 milyar dolarlık Tejas siparişi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu