İsrail F-35 filo sayısını arttırıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail; yeni bir F-35 Lightning II filosuna, ek mühimmatlara ve yakıt ikmal tanker uçaklarına sahip olmak adına yüklü miktarda silah alımı yapmayı düşünüyor.

Reuters’a konuşan İsrailli bir yetkili 16 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, İsrail’in milyarlarca dolar değerinde ki bir anlaşmayla ABD şirketlerinden yeni uçaklar ve mühimmat satın almayı onayladığını söyledi.

STM Banner

Yetkili, “İsrail bakanlık satın alma komitesi yeni bir F-35 filosu, dört yeni yakıt ikmal uçağı ve büyük miktarda mühimmat satın almayı onayladı.” diyerek şöyle devam etti: “Amerika ile yapılan müzakereler devam etmekte ama kuvvetle muhtemel Amerika yeni bir F-35 filosu, dört yeni yakıt ikmal uçağı ve büyük miktarda mühimmat satmayı onaylayacak.”

Söz konusu satış gerçekleşirse, Biden’ın başkanlığındaki İsrail’e yönelik ilk yabancı askeri satış olacak. Her ne kadar bu satış Biden döneminde gündeme gelse de satışın tohumlarının Trump döneminde atılmış olması muhtemel.

F-35-Lightning-II-BAE
F-35

Satış gerçekleştirildiği takdirde İsrail’in uzun bir süredir yakından takip ettiği, Boeing tarafından geliştirilen KC-46 yakıt ikmal tanker uçağından 4 adet; Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 savaş uçağından 24 adet ve yeni nesil mühimmat alımı gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Daha önce de Biden yönetimi, Trump döneminde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’a yapılan silah satışlarını gözden geçirdiklerini, satışı bekletmeye aldıklarını açıklamıştı.

Önerilen İçerik: ABD’den Suudi Arabistan’a silah ambargosu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Biz hala neyi bekliyoruz?!Uçağımızı yapalım fakat tasarım ve üretim aşaması çok uzun zaman alacak,arada envanterimiz eskiyecek.Abd ve İsrail zaten bunu istiyorlar.Bu adamların ne malum ,bizim nükleer santrallerimize saldırmayacakları?!!Ben masada konuşup duran stratejistleri kabul etmiyorum.İcraat olacak.bu adamlar eni sonu bize bulaşacaklar.Bilmiyorum işi planlayanlarda nasıl bir ruh hali var ama bir Türk olarak ülkeme yapılan her karşılığa katıyla karşılığını verirdim.Ama geriden baktığımda insanlarımızın o 1915 Çanakkale ruhunda olmadıklarını görüyorum.Yunan silahlanırken,ABD PKK yı donatırken rahat edemeyiz.Gizli şunu yapıyoruz bunu yapıyoruz biraz hikayede kalıyor.Rusyadan 2. Paket S-400 alınmalı,hatta ya Su35 yada Su57 temin edilmeli.bunlar güç dengesi sağlayan unsurlar.S-400 almasaydık Suriye’deki son operasyonları yapamazdık.Doğu Akdeniz’de kafa tutamazsın.Demek ki bazı sistemler hayati öneme sahip.Onun için ordunun ve milletin rahat hareket etmesi için bazı sistemler mutlaka alınmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu