Hindistan Hava Kuvvetleri’ne Dassault Rafale teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri, Dassault Aviation tarafından üretilen Rafale savaş uçaklarının yeni bir partisini teslim aldı. Dördüncü parti teslimat ile Hindistan Hava Kuvvetleri’ne üç adet Rafale teslim edildi.

Fransız Dassault Aviation şirketi, Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’ne yönelik olarak dördüncü parti Rafale teslimatını gerçekleştirdi. Bu teslimat ile birlikte IAF, üç adet Rafale savaş uçağı daha teslim almış oldu. Edinilen bilgiye göre; Hindistan Rafale savaş uçaklarına, Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri’ne ait tanker uçaklar tarafında da yakıt ikmali gerçekleştirildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Rafale’ler uçuş sırasında BAE Hava Kuvvetleri tankerleri tarafından dolduruldu. Bu, iki Hava Kuvvetleri arasındaki güçlü ilişkide bir başka kilometre taşını işaret ediyor. Teşekkürler BAE Hava Kuvvetleri.” ifadelerine yer verildi.

Hindistan Hava Kuvvetleri ve Rafale

Yunanistan Rafale

Hindistan Savunma Bakanlığı, Eylül 2016’da Fransa merkezli Dassault Aviation ile 7.87 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamış ve Hindistan Hava Kuvvetleri için 36 adet Rafale Savaş Uçağı sipariş etmişti. İlk Rafale uçağını Ekim 2019’da teslim alan Hindistan Hava Kuvvetleri, kısa süre önce ise beş adet Rafale tipi savaş uçağını ülkedeki Ambala Hava Üssü’ne konuşlandırdı.

Dassault Aviation tarafından üretilen Rafale savaş uçağı, son dönemde küresel pazarda oldukça öne çıkmış durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa Ukrayna’ya Rafale teklifi yapmaya hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu