TUSAŞ’tan ‘Yeni Nesil ANKA’ hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, ‘Yeni Nesil ANKA’ adında yeni bir silahlı insansız hava aracı (SİHA) geliştiriyor. TUSAŞ’ın geliştirdiği bu yeni SİHA’nın, en gelişmiş ANKA konfigürasyonu olacağı tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili olarak TUSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel KOTİL, SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarda, TUSAŞ’ın daha yüksek faydalı yük kapasitesi bulunan bir ANKA konfigürasyonu üzerinde çalıştığı öğrenildi.

STM Banner

Prof. Dr. KOTİL tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2021 Mayıs ayı itibariyle ANKA teslimat sayımız 29’a ulaştı. Diğer taraftan, Yeni nesil ANKA ile faydalı yük kapasitesi arttığı için farklı konfigürasyonları destekleyen ANKA’nın ürün çeşitliliği daha da artmış olacak.

Daha önce Savunma Sanayi Başkanımız Sayın İsmail Demir tarafından duyurulduğu gibi Tunus’a 3 adet ANKA ve ilgili yer sistemleri olmak üzere satışı gerçekleştirdik. ANKA’nın Tunus Silahlı Kuvvetleri’ne ihracatına ilişkin olarak teslimat takvimi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Tunus’lu pilotların eğitimini de içeren çerçevede takvim işletiyoruz. Tüm süreçler tamamlandığında bu yılın üçüncü çeyreğinde ilk teslimatımızı yapmış olmayı hedefliyoruz.”

ANKA

Yeni Nesil ANKA

Yapılan açıklamalardan, söz konusu SİHA’nın daha yüksek faydalı yük kapasitesine sahip olduğu anlaşılıyor. TUSAŞ, daha önce ANKA İHA’nın faydalı yük kapasitesini 200 kilogram ve havada kalış süresini ise 24 saat olarak açıklamıştı. Ancak kısa süre önce revize edilen bilgilere göre ANKA artık 350+ kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip.

Bu özelliklerin, Yeni Nesil ANKA’ya ait olabileceği değerlendiriliyor. Edinilen bilgiye göre Yeni Nesil ANKA, yeni bir kanat tasarımına ve daha düşük ağırlığa sahip bir gövdeden oluşmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/soylesi-tusas-ceo-temel-kotil/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu