ZMA-15 Modernizasyonu’nda sürüş ve atış testleri gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ZMA-15 Modernizasyonu Projesi kapsamında, üretimi tamamlanan ön prototip aracın sürüş ve atış testleri başarıyla tamamlandı.

ZMA-15 Modernizasyon Programıyla ilgili olarak ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında, 31.12.2019 tarihinde bir sözleşme imzalanmıştı. Bu kapsamda modernize edilen Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ZMA-15 aracının sürüş ve atış testleri başarıyla tamamlandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemiz kapsamında, ASELSAN ve FNSS Savunma işbirliğinde üretimi tamamlanan ön prototip ZMA üzerinde araç sürüş ve atış testleri başarılı şekilde gerçekleştirildi.

Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.” ifadelerine yer verildi.

ZMA-15 Modernizasyon Projesi

ZMA-15 Modernizasyonu

ZMA-15 Modernizasyon Programıyla ilgili olarak ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında, 31.12.2019 tarihinde, toplam bedeli 900.000.000,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.

Bu anlaşmaya müteakiben FNSS ve ASELSAN arasında yine 31 Aralık 2019 tarihinde imzalanan “ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi” kapsamında, ZMA platformlarına yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında; 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacaktır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, 2000 adedin üzerinde FNSS üretimi ZMA bulunmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/piyadenin-muharebe-araci-zma-15/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu