Slovenya’nın 780 milyon Avroluk savunma yatırımına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

Slovenya Cumhuriyeti Hükümeti, Slovenya Silahlı Kuvvetleri’ne savunma ürünlerinin tedarikini içeren 780 milyon Avro değerindeki bütçeyi onayladı.

Hükümet tarafından onaylanan ve 2021-2026 yılları arasında Slovenya Silahlı Kuvvetleri (SAF)’ne 780 milyon Avro fon sağlayacak tasarı, Parlamentoya sunuldu. Söz konusu tasarı kapsamında Slovenya Silahlı Kuvvetleri için zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) araçlar, bir adet uçak ve iki adet helikopter alınacak. Tasarının onaylanması durumunda SAF, 2021 ve 2022’de yıllık 100 milyon Avro ve daha sonraki dört yılda ise yıllık 145 milyon Avro alacak. Tasarıya göre yıllık meblağ, önceki yıllarda gerçekleşmemiş meblağa eşit, ancak 160 milyon Avro’dan yüksek olamayacak.

STM Banner

Tasarı onaylandığında;  silahlanma sistemleri ve askeri teçhizatın tedariki ile ilgili çok yıllı anlaşmalar yapılması mümkün olacak ancak her yıla ait yükümlülükler, yıllık olarak belirlenen tavan miktarı aşamayacak. Tedarik edilecek silah sistemleri ve askeri teçhizatın, NATO standartlarını karşılaması veya NATO’da kullanılan sistem ve teçhizata bağlanabilmesi şartı aranmakta. Bu tasarıya göre; özelikle zırhlı personel taşıyıcılar açısından Slovenya, Türk savunma sanayii şirketleri için önemli bir ihracat pazarı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu