Hindistan’dan ilave P-8I siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Deniz Kuvvetleri için ABD merkezli Boeing şirketine ilave altı adet P-8I Posedion Deniz Karakol Uçağı siparişinde bulundu.

Halihazırda 12 adet P-8I Posedion Deniz Karakol Uçağı siparişi bulunan Hindistan Deniz Kuvvetleri, sipariş ettiği uçakların büyük bir kısmını teslim almış ve aktif olarak kullanmaya başlamıştı. Hindistan Savunma Bakanlığı; Hint Donanması’ndan gelen talep üzerine, altı P-8I siparişinde daha bulundu. Böylelikle Hint Donanması, 18 uçaklık bir P-8I filosuna sahip olacak.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere ABD Dışişleri Bakanlığı, Nisan ayı içerisinde Hindistan’a; 10 adet AGM-84L Harpoon Blok II Havadan Atılan Gemisavar Füze, 16 adet MK-54 Hafif Torpido, 3 adet MK-54 Eğitim Torpidosu ve ilgili ekipmanların sevkiyatını içeren toplam 155 milyon ABD Doları değerindeki yabancı askeri satış kararlarını onaylama kararı almıştı.

P-8 Posedion uçağının Hindistan için geliştirilen varyantı olan P-8I Posedion; uzun menzilli denizaltı savunma harbi (DSH/ASW), yüzey karşıtı harp (ASuW) ile istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) faaliyetleri için geliştirilmiştir. Azami 12.496 metre irtifada görev yapabilen P-8I, 9 kişilik mürettebata sahiptir ve iki adet CFM56-7 motoru ile donatılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu