İran mock-up ABD uçak gemisini Hürmüz’e taşıdı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Devrim Muhafızları Ordusu, birebir ölçülü bir Nimitz sınıfı ABD uçak gemisi modelini yani mock-up’ını, stratejik öneme haiz Hürmüz Boğazı’na sevk etti.

ABD Donanması envanterinde bulunan Nimitz sınıfı uçak gemisini simüle eden ve İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri tarafından atışlı tatbikatlarda kullanılan birebir ölçülü uçak gemisi modeli, Hürmüz Boğazı’na sevk edildi. Söz konusu uçak gemisi mock-up’ı, 2015 yılından beri İran Devrim Muhafızları tarafından gerçekleştirilen tatbikatlarda hedef olarak kullanılıyor ve tekrardan onarılıyor.

STM Banner

Reuters’a göre ABD Donanması’nın Bahreyn merkezli Beşinci Filosu Sözcüsü Rebecca Rebarich, “İran’ın bu maketi oluşturarak ne kazanmayı umduğunu ya da bir eğitim veya saldırı tatbikatı senaryosunda böyle bir maket kullanarak ne kadar taktik değer elde etmeyi umduklarını konuşmamıza gerek yok.” açıklamasında bulundu.

ABD ile İran arasında 2018 yılında artan gerilim, etkisini her alanda gösteriyor. ABD, geçtiğimiz aylarda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye suikast düzenlemiş ve bunun sonucunda ise İran, ABD’nin Irak’ta bulunan askeri üslerini vurmuştu. Ayrıca İran, söz konusu gerginlik esnasında yanlışlıkla Ukrayna’ya ait yolcu uçağını da düşürmüştü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Elbet herkesin aklı kendine. Ben de merak ettim, bu acaip yüzen şey ne işe yarayacak diye. Verilen emeğe değdiğini elbet düşünmüyoram da herhalde bir bildikleri vardır. Atom bombasını yaptıklarında
    ellerindeki kartlar çok değerlenecek. Vahşi bombardımanlar istenilen etkiyi sağlamadı Vietnamda,Irakta,Afganistan’da. Sonsuz acılar,katliamlar,taş üzerinde taş bırakmamalar, çok başarılı da, sonuç ? Beton kafalılar anlamalı ki İran böyle dize getirilemeyecek. Evet kendilerini çok beğenmişler, evet diktatörlük , evet her tertipte parmakları var. Öte yandan her halk da hakkettiği gibi yönetiliyor. Ortalama İranlı da diğerleri gibi özgürce tüketebilmek istiyor en önce. Humeniymiş, vatan, millet, İran edebiyatı onları da ırgalamaz genelde.Amerikanın da İsrailin de restini gördüler,
    işin sonunda İran bombalanacak ama kaybetmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu