Hindistan’ın Rus savaş uçağı tedarikine ABD’den F-21 tepkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan ile Rusya Federasyonu arasında yapılan savaş uçağı tedarik anlaşması, ABD tarafından Hindistan’a yöneltilen F-21 tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz hafta Hindistan Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Edinme Konseyi (DAC), Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’nin talebine binaen; 12 adet Sukhoi Su-30MKI ve 21 adet Mikoyan Gurevich MiG-29 tipi savaş uçağının satın alımı ile Hindistan Hava Kuvvetleri envanterindeki mevcut 59 adet MiG-29’un modernizasyon faaliyetlerini içeren 2.3 milyar ABD Doları değerindeki bir satın alımı onaylama kararı almıştı. Hindistan’ın Rusya Federasyonu’ndan gerçekleştirmeyi planladığı bu dev satın alım, Vaşington yönetiminin tepkisi çekti.

STM Banner

Hindistan basınına göre Hindistan hükümeti, uzun süredir ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından Hindistan Hava Kuvveleri’ne önerilen F-21 savaş uçağının satın alımına olumsuz yanıt veriyordu. Lockheed Martin tarafından F-16 Fighting Falcon üzerinden geliştirilen F-21 savaş uçağının satın alımına olumsuz yanıt veren Hindistan’ın; Rusya Federasyonu’ndan savaş uçağı alımına karar vermesi, Vaşington yönetiminden yoğun tepki ile karşı karşıya kalmış durumda. Donald Trump başkanlığındaki ABD hükümeti, Rusya’dan 5.43 milyar ABD Doları bedel ile S-400 alımı da gerçekleştirilen Hindistan’ı resmen yaptırım ile tehdit etti.

ABD, Rusya Federasyonu’nun 5’inci nesil savaş uçağı olan Sukhoi Su-57 projesine katılım için olumlu sinyaller veren Hindistan’ı frenlemeye çalıştığı tahmin ediliyor. Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile sürekli bir gerginlik halinde olan Hindistan, çoğunluğu dış kaynaklı olan silah alımlarına devam ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu