Hırvatistan’dan 1 milyar avroluk Rafale tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Hırvatistan, yaklaşım 1 milyar avro bedel ile Fransa’dan Rafale savaş uçağı tedarik etmeye karar verdi. Hırvatistan tarafından tedarik edilecek uçaklar, F3-R konfigürasyonunda olacak.

Konuyla ilgili olarak Hırvatistan tarafından yapılan açıklamada, “Teklif seçildi, çünkü en iyi fiyat için en donanımlı uçağı – en son standartta Rafale F3-R – içeriyor. Bu, Avrupa’nın bu bölgesinde en gelişmiş savaş uçağına sahip olacağımız anlamına geliyor. İki hükümet arasındaki (Devletten Devlete) bir sözleşme ile gerçekleştirilecek olan toplam 999 milyon Euro değerindeki Fransız teklifi, #Eurozone’a girişimizi yavaşlatmayacak en uygun taksit ödemesini sağlıyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

20 Mayıs 2021 tarihli haberimizde, Hırvatistan’ın Rafale alımına değinmiştik. Edinilen bilgiye göre; Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri envanterinde bulunan 12 adet Dassault Rafale F3R savaş uçağı, modernize edilerek Hırvatistan’a teslim edilecek. Teslim edilecek uçakların en yaşlı olanı, 10 yaşında. Fransa ilk 6 adet uçağı 2024 yılında, kalan 6 adet uçağı ise 2025 yılında teslim edilecek. Yaklaşık 1 milyar avroluk sözleşmeye, eğitim faaliyetleri ile mühimmatların tedariki de dahil.

Yunanistan’ın Rafale Alımı

Dassault Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Hatırlanacağı üzere Fransa, benzer bir satışı geçtiğimiz sene Yunanistan’a gerçekleştirmişti. Yunanistan, 12 adedi ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale tedarik edecek.Yunanistan’ın teslim alacağı 12 uçak, ikinci el olarak Fransız Hava Kuvvetlerinden temin edilecek. Uçakların 6’sının 2021’de Yunanistan’a gelmesi beklenirken, geri kalanların ise 2022’de aşamalı bir şekilde Yunanistan’a teslim edilmesi bekleniyor.

İlk 2 Rafale’in, Yunanistan/ Tanagra Hava Üssü’ne sevk edilmesiyle beraber Yunan pilotların uçaklarla olan eğitimi başlamış olacak. Haziran veya Temmuz 2021’den itibaren her ay bir adet Rafale’nin Yunanistan’a teslim edileceği tahmin ediliyor.

Uçaklar, METEOR ve SCALP-EG gibi gelişmiş füze sistemlerini de kullanma yeteneğine sahip olacak.  Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı.

Macaristan ve Yunanistan’a ilave olarak; Mısır, Katar ve Hindistan da Rafale tedarik ülkeler arasında bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/yunanistan-rafale-savas-ucagi/

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu