Yunanistan’a teslim edilecek Rafale savaş uçağı görüntüledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız havacılık fotoğrafçısı Andre Gonzales’in yayınlamış olduğu fotoğraflar ile Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan ilk Dassault Rafale-B savaş uçağı görüntülenmiş oldu. Fransa’dan ikinci el olarak alınan uçağa, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) işaretlerinin işlendiği görülüyor. Bu işaretlerden kanat üst ve altlarında olanlara “roundel”, dikey stabilize (arka kuyruk) üzerinde olana ise “fin flash” deniyor.

Yapılan paylaşıma yönelik olarak “fotoshop” iddiaları ortaya atılsa da fotoğrafçı, Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne devredilecek uçakların hazır olduğunun duyurulduğunu belirtti. Daha önceden yapılan planlamalar doğrultusunda da ilk uçakların, 2021’in Haziran ayında teslim edilmesi öngörülüyordu. Geri kalan uçakların ise 2022 yılında peyderpey teslimatlarına devam edilecek.

STM Banner

Yapılan anlaşmaya bağlı olarak Yunanistan; Fransa’dan 12 adedi ikinci el, 6 adedi ise yeni üretim olmak üzere toplamda 18 adet Dassault Rafale alacak. İkinci el olarak alınan 12 adet uçağın modernize edilerek F3R konfigürasyonunda olması bekleniyor. Yine yeni üretim olacak olan 6 uçak da F3R konfigürasyonunda olacak.

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile anlaşmıştı. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı. Rafale F3R, geçtiğimiz günlerde ilk uçuşunu gerçekleştiren Rafale F4-1 konfigürasyonu hizmete alınana kadar en modern Rafale olma özelliğne sahip.

Rafale F4-1
Rafale F4-1

Yunan Rafale uçaklarının, HAF envanterindeki bir diğer Fransız yapımı savaş uçağı olan Mirage-2000 uçaklarının da ana üssü olan Tanagra Hava Üssünde konuşlandırılması bekleniyor.

Yunanistan, ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Rafale uçağının yanında; METEOR, Exocet ve SCALP gibi stratejik mühimmatların da tedarik edileceği belirtiliyor.

Yunanistan tarafından Rafale uçaklarında kullanılacak mühimmatlar hakkında bilgi almak için: savunmasanayist.com/yunan-rafale-muhimmatlari-neler/

Yunan Rafale’inin mühimmatları neler?


Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Kanadında üzerine konulan Milliyet işaretini anladım da Canard üzerine de mi koymuşlar?! Hava aligi veya arka govdeye konmasi daha makul olurdu. Garip olmuş, gerçekten photoshop mu diye düşündürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu