HİSAR-A+ Eğitimleri Tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR A+’ın kullanıcı eğitimleri tamamlandı.

Türkiye’nin katmanlı hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR A+ sistemlerinin kullanıcı
eğitimleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) temsilcilerinin katılımıyla ASELSAN’da yüksek kursiyer
memnuniyetiyle tamamlandı. Eğitimlerde ASELSAN ve projede yer alan çeşitli alt yüklenici firmaların uzman
eğitmen personeli görev aldı. Pandemi koşulları nedeniyle gruplar halinde gerçekleştirilen ve yaklaşık altı ay süren eğitimlerde sistemlerin hem Operatör Eğitici Eğitimleri hem de Bakım Onarım Eğitici Eğitimleri tamamlandı.

STM Banner

Ayrıca 04.05.2021 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi” muayene ve kabul faaliyeti kapsamında; 03 Mayıs 2021’de Aksaray Atış Alanında, Otonom Füze Fırlatma Sisteminden gerçekleştirilen HİSAR-A füzesi atışında hedef uçak başarı ile vuruldu.” ifadelerine yer verildi.

Eğitimlerin sonunda tüm katılımcılar, sistemlerin tüm imkân ve kabiliyetlerinin K.K.K.lığı’nın genel ve taktik
gereksinimine uygun olarak en verimli düzeyde kullanımını sağlayacak bilgi ve beceriyi kazanarak ASELSAN tesislerinden ayrıldı. Simülatörler yardımıyla, taktik sahada karşılaşılması muhtemel durumlara yönelik senaryoların kolaylıkla oluşturulması ve uygulanması gerçekleştirildi.

hisar

Gerçek füze, uçak veya helikopter kullanılmadan simülatörler ve eğitim füzeleri vasıtasıyla farklı senaryolarda denemeler yapılarak kullanıcı personelin, sahada karşılaşabileceği muhtemel durumlara karşı hazır olmaları sağlandı. Gerçek atış senaryolarının bire bir uygulanabildiği bu eğitim programı neticesinde maliyet etkin bir eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

HİSAR-A+ Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)

HİSAR A+ Projesi kapsamında 11 Aralık 2020 tarihinde Aksaray atış alanında icra edilen kabul atışlı testi
başarıyla tamamlandı ve yüksek hızlı hedef uçak, uzak menzilde başarıyla imha edildi. 18 Şubat 2021 tarihinde kabul faaliyetleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliğe teslim edildi ve eğitim alan personel ile birlikte görevlerine başladı.

HİSAR-A+

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

HİSAR-A+

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km – yeni menzil henüz bilinmiyor – menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: BARBAROS ve GABYA Sınıfı Firkateynlerin Modernizasyonunda İlerleme

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bunların Orta irtifalarını gemilere entegre edelim.gemi tasarım yapılarını değiştirelim artık.hem savunma hemde saldırı silahları yoğunlaştırılsın gemide

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu