HİSAR-A+ envanterde, HİSAR-O+ hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) Projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kurumun 2020 yılı faaliyetlerinin anlatıldığı toplantıda konuşan Başkan DEMİR, 2021 yılı içerisinde HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) teslimatlarının devam edeceğini ve HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nin ise test faaliyetlerini tamamlayarak envantere girmeye hazır hale getirileceğini açıkladı.

STM Banner

Savunma Sanayii Başkanı DEMİR tarafından zikredilen ‘HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS) teslimatları devam edecek’ ifadesi, yerli hava savunma sistemi HİSAR-A+’ın resmen envantere girdiğini doğrular nitelik taşıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, HİSAR-A+ AİHSFS’nin envantere giriş öncesi son atış testi düzenlenmiş ve test başarıyla sonuçlanmıştı.

HİSAR-A+ ve HİSAR-O+

HİSAR-A+

HİSAR-A+

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km – yeni menzil henüz bilinmiyor – menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR Hava Savunma Sistemi
HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

HİSAR-O+

HİSAR-O+, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25+ km – yeni menzil henüz bilinmiyor – menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. HİSAR-O, halihazırda belirli unsurlarıyla sahadadır.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu