SİPER Hava Savunma Projesi’nde detay tasarım tamamlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada; HİSAR Projesi’nin devamı niteliğinde olan ve ASELSAN, Roketsan ile TÜBİTAK-SAGE iş birliğinde geliştirilen SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’ne ilişkin sistem ve alt sistem bileşenlerine ilişkin detay tasarımların, 2021 yılı içerisinde tamamlanacağı açıklandı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Başkan DEMİR tarafından daha önce SavunmaSanayiST.com’ yapılan açıklamada, “Tabi HİSAR-A ve HİSAR-O’da elde edilen tecrübeler de oraya aktarılarak sistemin inşası devam edecek. Şu anda bu üç proje elimizde ki dediğim gibi HİSAR-A+ ve HİSAR-O+, seri üretime çok yaklaştılar. Ama SİPER’in de hızlıca geliştirilmesi için ASELSAN, SAGE ve Roketsan, çok yakın bir iş birliği içinde çalışıyorlar. Bunun süresini mümkün olduğunca kısa vermeye çalışmıştık zaten yani 2022’ler gibi düşünüyorduk. Son bu pandemi ve ambargodan dolayı belki birkaç ay gecikmemiz olabilir. Onu da telafi etmek için çalışıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

HİSAR-A+

SİPER Hava Savunma Sistemi

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK-SAGE tarafından bir süre önce başlatılmıştır. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacaktır. 100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecektir.

Önerilen İçerik: HİSAR-A+ envanterde, HİSAR-O+ hazırlanıyor

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ЗРС “Кільчень” , new Ukrainian anti-aircraft missile system with the ability to hit targets at a distance of 280 km, could be produced in Turkey as Siper-ER extended range.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu