Huntington Ingalls’a Arleigh Burke Destroyer siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Huntington Ingalls Industries Tersanesi, Arleigh Burke sınıfı Güdümlü Füze Destroyeri DDG-135’in üretimiyle ilgili olarak ABD Donanması ile bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, ABD Donanması için USS Arleigh Burke (DDG-51) sınıfı yeni bir Güdümlü Füze Destroyeri üretimini kapsıyor. Toplam değeri 936 milyon 32 bin 309 ABD Doları olan sözleşme kapsamında çalışmaların Haziran 2027’ye kadar sürmesi planlanırken, yeni destroyerin kodu ise “DDG 135” olarak belirlendi.

STM Banner

Arleigh Burke Sınıfı Destroyerler, ABD Donanması’nın ana vurucu güçlerindendir. Sınıfına adını, 1991 yılında hizmete alınan USS Arleigh Burke (DDG-51) Güdümlü Füze Destroyeri vermektedir. Şu ana kadar 67 adet Arleigh Burke Sınıfı Destroyer üretilmiştir ve 21 adet daha üretilmesi planlanmaktadır.

Arleigh Burke Sınıfı Destroyerler; 153.92 metre uzunluğa, 18 metre genişliğe, 8.230 ila 9.700 ton deplasmana, General Electric üretimi iki adet LM-2500-30 gaz türbinine ve azami 30 knots hız sahiptirler. İlk gemiler AN/SPY-1 radarı ile teçhiz edilirken, yeni gemilerde ise AN/SPY-6 radarı kullanılacaktır. Azami 329 kişilik mürettebat kapasitesine sahip destroyerler; Vertical Launch ASROC (VLA), SM-2MR, Tomahawk, Mk-46, CIWS, Mk 45 ve ESSM silah sistemlerine sahiplerdir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konuda yazılı bir kanunu yok ama 1. dünya savaşı arefesinde parasını ödediğimiz halde bize verilmedi zırhlılarımız. Bundan da ders çıkarttık, cumhuriyet tarihi boyunca bir daha deniz kuvvetleri İngilizlerden gemi almadı. Duruş böyle olur. Bazı İngilizler bunun hata olduğunu kabul ediyorlar, meraklısına kaynak veririm. Sonrasında Amerikalıların hizmet dışına çıkarttıkları, emekli, demode gemilerini alageldik. Ada tipi gemiler, ve devamı ile şükürler olsun bu da bitti, bitecek. Arleigh Burke sınıfı, evet, çok modern falan filan da bedava verilse alınmamalı. Beyler,iş başa düştü, el tarağı ile saç taranmaz. Güzel şeyler oluyor, daha güzeli de olacak. Yeter ki azim ve sebat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu