Polonya’nın Tank Avcısı’na İsrail füzesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail merkezli RAFAEL şirketi, Polonya’nın Tank Avcısı İhalesi “Ottokar-Brzoza” kapsamında BWP-1 ve ROSOMAK araçlarına yönelik SPIKE NLOS Lançer Konfigürasyonunu açıkladı.

Polonya’nın “Ottokar-Brzoza” – eski adıyla “Tank Destroyer” – ihalesine yerel ortağı Conglomerate PGZ ile katılan RAFAEL Advanced Defense Systems Ltd., BWP-1 ve KTO ROSOMAK zırhlı araçları için geliştirmiş olduğu 8’li SPIKE NLOS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Fırlatma Sistemi’ni tanıttı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre yeni SPIKE NLOS Füze Fırlatma Sistemi, Polonya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan BWP-1 ve KTO ROSOMAK veya gelecekte tedarik edilebilecek Future Borsuk gibi zırhlı araçlara entegre edilebilecek. Ayrıca yeni sistem, Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından halihazırda kullanılmakta olan SPIKE LR ve SPIKE LR2 ATGM’lere karşı da uyumlu olarak geliştirildi.

Polonya’ya SPIKE NLOS ATGM’i satmayı planlayan RAFAEL, SPIKE LR ATGM’in Polonya merkezli PGZ MESKO tarafından üretilmiş olmasını bir avantaj olarak görüyor. RAFAEL, Polonya Savunma Bakanlığı ile anlaşılması durumunda, SPIKE NLOS için de ortak üretim faaliyeti icra edecek.

SPIKE NLOS

İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense Systems şirketi tarafından geliştirilen SPIKE NLOS, uzun menzilli bir anti-tank güdümlü füze (ATGM) sistemidir. SPIKE ailesinin en uzun menzilli üyesi olan NLOS, yaklaşık 32 kilometre menzile sahiptir. Elektro-Optik güdüm sistemine sahip beşinci nesil bir ATGM sistemi olan SPIKE NLOS, yüksek menzili sebebi ile “Stand-Off ATGM” olarak da anılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Ne yapalım ki ülkemize komşu birisi, asırlarca da savaşıp durduk. Polonyanın durumu daha da fena. Bir tarafında birisi öbür tarafında da öbürü. Her ikisi de işgal ettiler orayı, korkunç yıkımlar oldu,çok acılar çektiler. İki değirmen taşı arasında buğday tanesi gibi. Bu silahlar acaba ne işlerine yarayacak işler ciddiye binerse ? Öbürü Atlantik ötesinden gelene kadar, tabi o da gelirse, ortada gelecek Polonya da kalmamış olabilecek. Du bakali n’olacak ?

  2. Araç üzerinde gördüğüm bir arama radarı var,bu Apache helikopterindeki gibi bir radar sanırım,görüş ötesi hedefleme sağlıyor anladığım kadarıyla.bunun benzerini bizde yapabiliriz.hatta atmaca Deniz füzesi üzerinden karadan atılan bir versiyon yapılabilirse İsrail’in 32 km füzesine karşı bizim en az 100 km de vurma yeteneği kazanmamız muhtemel.böyle bir çalışma yapılmalı bence tanksavar olarak.karada caydırıcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu