HÜRKUŞ-HYU konfigürasyonu ilk kez sergilendi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-HYEU (Hava Yer Entegrasyon Eğitim Uçağı) konfigürasyonu, ilk kez ANADOLU ANKASI 2021 Tatbikatı kapsamında statik olarak sergilendi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-HYEU Hava – Yer Entegrasyonu Uçağı, 3’üncü Ana Jet Üssü Komutanlığı’na gerçekleştirilen ANADOLU ANKASI – 2021 Tatbikatı kapsamında ilk kez sergilendi. Statik olarak sergilenen HÜRKUŞ-HYU uçağının, dört adet Roketsan üretimi MAM-L Mühimmatı ile teçhiz edildiği görüldü.

STM Banner

TUSAŞ Uçak Genel Müdürlüğü Yardımcılığı Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay, HÜRKUŞ-HYEU ile ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: “Bilindiği üzere HÜRKUŞ, bir eğitim uçağı. Bugün buraya getirdiğimiz varyantı ise ‘Hava Yer Entegrasyon Eğitim Uçağı (HYEU)’. Bu varyant, göreve yönelik eğitim vermek için tasarlanmakta ve modifiye edilmekte. Aslında bunun bazı, sizin daha önceden bildiğiniz eğitim uçağıdır. Çeşitli güçlendirmeler ve kokpitinde modifikasyonlar yaparak farklı bir varyant haline getirdik.

Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde bulunan 135’inci Filo’ya, yakın zamanda teslimatlarımız başlayacak. 6 tane HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Eğitim Uçağı’mızı, 135’inci Filo’ya teslim edeceğiz. Şu anda konfigürasyon ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte. Kısa süre içerisinde iki adet baz uçağımızı teslim edeceğiz.”

HÜRKUŞ-HYU-2

TUSAŞ Sabit Kanatlı Uçuş Test Müdürü Barbaros Demirbaş ise uçağın, MAM-L’ye ilaveten BD-33 Eğitim Mühimmatı ile donatılacağını açıkladı.

HÜRKUŞ-HYEU, özellikle yerde görev yapan ve hava platformları için lazer işaretleme görevlerini yerine getiren personellerin eğitimi için kullanılacak. Böylelikle bu anlamda F-16 ve F-4’lerin yerlerini alacak olan HÜRKUŞ-HYEU uçakları, önemli bir ekonomik tasarruf sağlayacak.

HÜRKUŞ-HYEU Gösterisi

Öte yandan HÜRKUŞ-HYEU, seçkin gözlemci günü kapsamında bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Dört adet Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı (harp başlıksız) şekilde gösteri gerçekleştiren HÜRKUŞ-HYEU, izleyicileri büyüledi. HÜRKUŞ’un gösterisini; Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri, yeri ve yabancı basın mensupları ile aralarında Genel Müdür Temel KOTİL’in de olduğu TUSAŞ personelleri izledi.

TUSAŞ (1)

135’inci filoya teslim edilecek 6 adet HÜRKUŞ-HYEU uçağının, daha önce Hv.K.K.lığı için üretimi gerçekleştirilen HÜRKUŞ-B uçaklarının modifiye edilmesi ile elde edileceği tahmin ediliyor. TUSAŞ, HÜRKUŞ-B Projesi kapsamında daha üstün yeteneklere sahip bir uçak geliştiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/tusas-yeni-nesil-anka/

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu