Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Arasında Yeni Anlaşma

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri (HvKK) arasında yeni bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Azerbaycan Hava Kuvvetleri (HHQ) pilotları, Türkiye’de pilot eğitimi alabilecek.

Azerbaycan Savunma Bakanı Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ramiz Tahirov ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ tarafından imzalanan anlaşmaya göre; Azerbaycan Hava Kuvvetleri pilotları, Türk savaş uçağı pilotlarının eğitimlerinde yer alabilecek.

STM Banner

ANADOLU ANKASI 2021 Tatbikatı

Azerbaycan Savunma Bakanı Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri Komutanı Ramiz Tahirov, bugün Konya 3’üncü Ana Jet Üssü Komutanlığı’na gerçekleştirilen ANADOLU ANKASI – 2021 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’nde yer almıştı.

Azerbaycan-Türkiye-ANADOLU-ANKASI

Tahirov ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri heyeti, tatbikat ziyareti kapsamında mevcut durum ve katılımcı ülkelerin Hava Kuvvetleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik olasılıkların yanı sıra karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer konularda görüş alışverişinde bulundu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Azerbaycan TB2’lerinden Karabağ’da 3000 saat görev


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

  1. Ne hallerdeyiz ya ,bizimkilerin eğitimini Pakistan yada Azerbaycan mı yapacakmış,çok büyük sıkıntı.Eski pilotları eğitmen yapmak gerekir.Fetöden dolayı eğitmen sıkıntısı olduğunu biliyorum fakat bizim eğitim sistemimiz onlarınkinden farklı ve daha iyi.olsa olsa anca temelöuçuş eğitimleri aldırılabilir.

    1. Mustafa Bey sanırım yanlış okudunuz haberi. Azerbaycanlı pilotlar Türk pilotlarla beraber eğitim alabilecek. Onlar bize eğitim vermiyor yani, biz onlara veriyoruz.

  2. Eğitmen pilot eksiginden kaynaklandiginin kaniti ne?15 temmuz’dan önceydi Pakistanlı egitmen pilotların gelmesi.Azerbaycan’da kaç eğitmen pilot var ki bizim ihtiyacimizi karşılasin?pakiler bizim gibi t-37 uçuruyordu, azerilerle hangi ortak uçağımiz var ki?önce egitmen pilota THKuv’lerinde mevcut egitim ucaklarinin egitimi verilip sonra mi istifade edilecek?hurkus mu satın alacaklar yoksa?
    Mesele çok daha basit, Çiğli de kurulan çok uluslu uçuş eğitim merkezine hem Pakistanlı eğitmenler hemde öğrenciler geliyor.şimdi de azeri Türkleri gelecek.THKuv. tecrübesiyle eğitim alacaklar ve her 2 HKuv’i ile beraber calisabilirlik tecrübesi kazanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu