İdlib’e HAWK takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait HAWK Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) bataryası, Türkiye sınırına yakın bir bölgede bulunan Suriye’nin İdlib şehrine yerleştirildi.

27 Şubat 2020 tarihinde Rusya Federasyonu ve Suriye Rejimi, İdlib’de bulunan Türk askeri birliğine hava saldırısı düzenlemiş ve 34 Türk askeri şehit olmuştu. Buna müteakiben Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı ile Suriye Rejimin’e ağır zayiatlar verildi. İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede birtakım ek önlemler aldı.

STM Banner

Bu önlemlerin en başında ise Türkiye genelinde eksikliği uzun yıllardır hissedilen hava savunma sistemleri yer aldı. Halihazırda Türkiye’nin “aktif olarak kullandığı” en uzun menzilli hava savunma sistemi olan MIM-23B HAWK Orta Menzilli – Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Mart ayı sonunda İdlib şehri yakınlarına konuşlandırıldı. Azami 40 kilometre menzile ve 20 kilometre irtifaya kadar angajman yapabilen Türk Hava Kuvvetleri’ne ait MIM-23B HAWK HSFS bataryası, bölgede aktif hale getirildi.

HİSAR Hava Savunma Sistemi
HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

MIM-23 HAWK sistemine ek olarak çok kısa menzilli hava savunma top sistemleri ile kısa menzilli hava savunma füze sistemleri de bölgeye nakledildi. Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede Orta Menzil – Yüksek İrtifa’ya kadar koruma sağlayabilen mini bir hava savunma şemsiyesi kurdu. Ancak HAWK sisteminde kullanılan füzelerin oldukça eski olması, sistemin güvenirliği için soru işaretleri yaratmakta. Bu yöndeki nihai çözümün, ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O olduğu değerlendiriliyor. HİSAR-O’nun belirli unsurlarıyla sahaya indiğini, geçtiğimiz haftalarda, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR aktarmıştı.

Önerilen İçerik:

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu