İkinci batarya S-400 teslimatları başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan satın aldığı S-400 Hava ve Füze Savunma Sisteminin ilk batarya teslimatları, geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Bugün, ikinci bataryanın da teslimatları başladı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmış, sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci batarya malzemelerinin intikali 12-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştı.

STM Banner

Bu kapsamda S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Mürted Hava Meydanı/Ankara’ya intikaline bugün itibariyle başlandı. İntikal faaliyeti takriben bir ay sürecektir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında 2017 yılında imzalanan anlaşma ile 2.5 milyar dolar karılığında 2 filo yani 4 batarya S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki konusunda anlaşma sağlanmıştı. Bu kapsamda, ilk S-400 bataryasının teslimatları geçtiğimiz aylarda tamamlanmış ve Ankara Mürted Hava Meydan Komutanlığında bulunan 1’inci S-400 Filo Komutanlığı (ZAFER Filo) envanterine alınmıştı. 1’inci S-400 Filo Komutanlığı’na teslim edilecek ikinci ve son bataryanın teslimatlarının, Eylül ayı içerisinde tamamlanması ve 2020 yılı başından itibaren 2’inci S-400 Filo Komutanlığı’na ait bataryaların teslim edilmesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu