İlk Yunan F-16 Blok 70 uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’ne ait ilk F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağı, bugün ilk uçunu gerçekleştirdi. Yunan F-16 Blok 70 uçağının modernizasyonu, Hellenic Aerospace Industry S.A. tesislerinde gerçekleştirildi.

Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet Fighting Falcon F-16 Blok 52 savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 70 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktaydı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Hellenic Aerospace Industry S.A. tesislerinde modernize edilen Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait ilk F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağı, bugün ilk uçunu gerçekleştirdi. Uçağın, teknik işlemlerinin tamamlanması için Ocak ayı sonunda Lockheed Martin tesislerine intikal etmesi bekleniyor.

Yunan F-16 Blok 70 Modernizasyonu

F-16 Blok 70, Bulgaristan F-16 Blok 70, Bulgaristan Hava Kuvvetleri, Bulgaristan F-16, Lockheed Martin F-16 Blok 70, Yunan F-16 Blok 70

Ekim 2017’de ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunan F-16’larını önemli ölçüde geliştiren Viper yapılandırmasına yükseltmek için 2,4 milyar dolarlık bir projeyi onaylamıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre proje kapsamında ilk iki yıl, entegre edilecek sistemlerin tescili ve prototip üzerine harcanacak. Üçüncü yıl, Yunan savaş jetlerine Viper entegrasyonu başlayacak ve dördüncü yıl ilk F-16 Viper, Yunan Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

F-16 Blok 70/72 Viper modernizasyonuna uğrayan jetler, diğer F-16’lara göre donanımsal ve yapısal açıdan yükseltmeye maruz kalacakları için genellikle 4+ nesil olarak sınıflandırılmaktadırlar. Viper modernizasyonunda en önemli adım mevcut radarın sisteminin, Northrop Grumman üretimi APG-83 Aktif Faz Dizinli (AESA) radar ile değiştirilmesi olacak.

APG-83 Radar

AESA radarı, daha yüksek durumsal farkındalık, esneklik ve tüm hava koşullarında daha hızlı bir hedefleme imkanı sunmakta. APG-83, F-22 ve F-35 AESA radarları ile olan donanım ve yazılım ortaklığından dolayı 5. Nesil uçakların radar kabiliyetlerini, F-16’ya kazandırıyor.

Bunun yanında F-16 Viper’de; AESA radarının daha etkin kullanılmasını ve pod verilerinin kontrolünü sağlayan 6” x 8” CPD (yüksek çözünürlüklü ekran), Otomatik Zemin Çarpışma Önleme Sistemi (GCAS), daha hızlı veri bağları ve daha teknolojik silah istasyonları bulunacak.

Ayrıca, 84 adet Fighting Falcon F-16 Blok 52 savaş uçağından sökülecek parçalar ile diğer Yunan F-16’ları da modernize edilebilecek.

Önerilen İçerik: Yunanistan F-16 Modernizasyonu


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu