İlk Yunan Rafale’i teslimata hazır

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız savunma sitesi Air & Cosmos’ta yer alan bir habere göre; Yunanistan’ın Fransa’dan teslim almayı beklediği Rafale savaş uçakların ilki, “teknik olarak” teslimata hazır.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Yunanistan’a teslim edilecek ilk Rafale’ye dair son bilgileri bizzat yerinde dinledi. Parly’ye yöneticiler tarafından verilen bilgilere göre; “B305” inşa numaralı olduğu belirtilen Rafale’de, Yunanistan’a teslimat için gerekli olan tüm değişiklikler tamamlandı.

STM Banner

Yunanistan’ın isterleri için “rekor” zamanda hazır hale getirilen Rafale savaş uçağının, Haziran ayında Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Yunanistan’ın teslim alacağı 12 uçak, ikinci el olarak Fransız Hava Kuvvetlerinden temin edilecek. Uçakların 6’sının 2021’de Yunanistan’a gelmesi beklenirken, geri kalanların ise 2022’de aşamalı bir şekilde Yunanistan’a teslim edilmesi bekleniyor. İlk 2 Rafale’in, Yunanistan/ Tanagra Hava Üssü’ne sevk edilmesiyle beraber Yunan pilotların uçaklarla olan eğitimi başlamış olacak. Haziran’dan itibaren her ay bir adet Rafale’nin Yunanistan’a teslim edileceği tahmin ediliyor.

Yunan basınında yer alan bir diğer bilgiye göre ise ilk Yunan Rafale pilotlarının ve mühendislerinin eğitimi Fransa’da başladı.

Dassault Rafale, Yunanistan Rafale Anlaşması

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile anlaşmıştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilecek. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek hava-yer ve hava-hava mühimmatlarına ayrıldı.

Yunanistan, ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik etmeyi planlıyor. Rafale uçağının yanında; METEOR, Exocet ve SCALP gibi stratejik mühimmatların da tedarik edileceği belirtiliyor.

Önerilen İçerik: ABD Uçak Gemisi Grubundan Yunanistan ile ortak tatbikat


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu