Ukrayna’ya ilk “Neptün” teslimatı gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

15 Mart 2021 tarihinde Ukrayna’da düzenlenen tören ile  Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne, ilk Neptün Kıyı Savunma Füze Sistemi’nin teslimatı gerçekleştirildi. 

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın füze birimi, ülkenin yerli imkanlarla geliştirilen Kıyı Savunma Füze Sistemi Neptün’ün ilk bataryasını teslim aldı. Neptün teslimatı sebebi ile düzenlenen törene, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Alexei Naizhpapa, geliştirici kuruluşun temsilcileri, Devlet Kiev Tasarım Bürosu “Luch” temsilcileri, bölgesel devlet yöneticileri ve din adamları katıldı.

STM Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Oleksiy Naizhpapa: “Bu sistem hem Azak hem de Karadeniz bölgesinde Ukrayna’yı korumak için tasarlanmıştır. Bu batarya sayesinde, yeni oluşturulan kıyı savunma biriminin pratik eğitimi başlayacaktır. Bir sonraki bataryaları inşa etmek için çalışmalar devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Donanması bünyesinde kurulan kıyı savunma biriminin, Neptün’ün geliştirilmesi sırasında aktif olarak görev aldığı da bilinmekte.

RK-360MC Neptün

Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip olan füzenin hızı ise 900 kilometre / saat’tir. Yani füze, 0.72 Mach hızı ile “High Subsonic” sınıfında yer almaktadır. Ukrayna, 2025 yılına kadar 3 NEPTÜN Tümeni oluşturmayı hedeflemektedir. Söz konusu tümenler, Azak Denizi ile Karadeniz’in müdafaası için kullanılacak.

Önerilen İçerik: ANKA SİHA’nın faydalı yük kapasitesine güncelleme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu