İngiliz Donanması’nda İnsansız Deniz Aracı dönemi başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanması, Madfox isimli yeni bir insansız deniz aracını (İDA) envanterine aldı. İDA, Kraliyet Donanması’nın test grubu NavyX tarafından test edilmeye devam ediyor.

Kraliyet Donanması tarafından konuyla ilgili bir açıklama yayımlandı, açıklamada: “Madfox (Operasyonel Deneyim için Denizcilik Sunumu) olarak adlandırılan gemi, son 18 aydır Savunma, Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı (Dstl) tarafından Kraliyet Donanması ile koordineli bir dizi testte kullanılan L3Harris’in Mast-13 gemisinden türetilmiştir. NavyX, İnsansız Deniz Aracı teslim edildiğinden beri Madfox üzerinde çok çalışıyor ve artık zorlu bir test yılına başlamaya hazır. Önümüzdeki birkaç ay boyunca NavyX, İDA ile çalışmalarını sürdürecek ve aynı zamanda bu gemilerin gözetleme ve kuvvet koruması da dahil olmak üzere çeşitli askeri operasyonlarda nasıl bir verim sağlayabileceğini inceleyecek.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

NavyX’in ekip lideri Komutan Antony Crabb: “Madfox’un artık doğrudan NavyX’in elinde olmasıyla ekibimiz; güvenlik, mevzuat uyumluluğu, yeni yükler, bir İnsansız Deniz Aracı’nın karmaşık operasyonlardaki verimi ve gelecekte filolarda oynayabileceği rol gibi çok sayıda konuyu keşfedebilecek. Bu yılın sonlarında NavyX, otonom bir şişme botu da envantere alacak.”

Madfox’a yapılan yatırım, otonom sistemleri benimseyen Kraliyet Donanması ve Kraliyet Silahlı Kuvvetleri’nin gelecek vizyonu açısından önemli bir kabiliyet vaat ediyor.

Geçen yıl Norveç’teki testler sırasında Mast-13 gemisi üzerinden, OTONOM İlerleme Gücü 3.0 için HMS Albion ile başarılı bir entegre çalışması yürütülmüştü. O çalışmalarda Mast-13, gemi rıhtımına giriş ve çıkışlar da dahil olmak üzere tamamen uzaktan kontrol edildi.

Madfox İDA (Mast-13)

HMS Albion rıhtımına yanaşan Mast-13

L3Harris tarafından Dstl (Savunma, Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı) için tasarlanan ve inşa edilen MAST-13, Kraliyet Donanması’nın potansiyel rakiplere karşı teknik bir avantaj sağlamanın yeni yöntemlerini keşfetmesini amaçlayan 13 metre (41 fit) uzunluğunda yüksek hızlı insansız test odaklı bir gemidir. Mast-13 geçtiğimiz yıl, ASView kontrol sistemi kullanılarak HMS Albion’a entegre edildi.

Başarılı olan bu entegrasyon, MAST-13’ün operatörünün menzilinde çalışabileceği yerleşik sensör paketi sayesinde tam durumsal farkındalıkla güvenli bir şekilde gezinebileceği anlamına geliyordu. MAST-13 İDA, güvenli veri iletişimi için Domo Tactical Communications’ın teknolojisini kullanmaktadır.

MAST-13 otonom bir şekilde HMS Albion rıhtımına yanaşarak bir savaş gemisi ile kordineli şekilde İnsansız Deniz Aracı çalıştırmanın kolaylığını gösterdi. Test ekibi daha sonra, aynı görevi gemide bir mürettebat olmadan birden çok kez tamamlamak için testler gerçekleştirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Savunma Komuta Belgesi’nde Türkiye vurgusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu