Rus Deniz Kuvvetleri tarihinde bir ilk gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Donanması tarihinde ilk kez Arktik seferi çerçevesinde iki adet MiG-31 jeti, Kuzey Kutbu üzerinde bir uçuş gerçekleştirdi ve havada yakıt ikmali yapıldı.

Pasifik Filosu komutanı Amiral Sergey Avakyants’ın geçmişte yaptığı açıklamasında, uzun menzilli avcı uçakları MiG-31’lerin Kuzey Kutbu’na yerleştirildiği ve bölgede görev icra edecekleri belirtilmişti. Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Nikolai Yevmenov, Devlet Başkanı Putin’e verdiği demeçte; Rus Deniz Kuvvetleri tarihinde ilk kez iki MiG-31 savaş uçağının, Kuzey Kutbu üzerinde uçtuklarını ve havada yakıt ikmali yapıldığını söyledi.

STM Banner

Nikolai Yevmenov konuyla ilgili açıklamasında: “Rusya Donanması tarihinde ilk kez Arktik seferi çerçevesinde, bir çift MiG-31 savaş uçağı Kuzey Kutbu üzerinde bir uçuş gerçekleştirdi ve havada yakıt ikmali yapıldı.” ifadelerini kullandı.

MiG-31K ve Kh-47M2 Mühimmatı

MiG-31 süpersonik bir uzun menzilli savaş uçağıdır. MiG-31K uçaklarına geçtiğimiz yıllarda Kh-47M2 Kinzhal Hipersonik Balistik Füze entegre edilmişti. Füzeler 2000km menzile ve 500kg harp başlığına sahip. Her bir MiG-31K uçağı, 1 adet Kh-47M2 taşıyabiliyor ama gerek menzili gerekse sürati (10+ Mach yani ses hızının 10+ katı) ile ciddi bir vurucu güç olarak Rusya’nın elini kuvvetlendiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Hava Kuvvetleri’nden Karadeniz’e yeni radar üssü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu