İngiliz Donanması’ndan Karadeniz çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

The Sunday Times gazetesine konuşan üst düzey İngiliz Donanması kaynakları, İngiltere’nin gelecek ay içerisinde iki adet savaş gemisini Karadeniz’e yollama kararı aldığını açıkladı.

The Sunday Times gazetesine konuşan İngiliz kaynaklar, savaş gemilerinin Karadeniz’e intikalinin “Ukrayna ve İngiltere’nin NATO müttefikleri ile dayanışma göstermeyi amaçladığını” belirtti. İntikal kapsamında HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubunda yer alan bir adet Type 45 destroyer ve bir adet Type 23 firkateyn Akdeniz’den ayrılıp İstanbul Boğazı’ndan geçecek Karadeniz’e ulaşacak.

STM Banner

Bu sırada ise Akdeniz’de konuşlu olacak olan HMS Queen Elizabeth uçak gemisindeki F-35B savaş uçakları ve denizaltı avcısı Merlin helikopterleri, Karadeniz’deki İngiliz gemilerini korumak üzere teyakkuzda olacak.

İngiliz Donanması, Şubat ayında yaptığı bir açıklamada- yani Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut kriz başlamadan önce- HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubundan bazı gemilerin Karadeniz görevine de çıkacağını belirtmişti.

Çin Uçak Gemisi - ABD

İngiliz Donanması planlı intikalde değişikliğe gitmezken ABD, Karadeniz’e yollamayı planladığı 2 destroyerin Boğaz’dan geçişini erteleme kararı almıştı.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Boeing RC-135W Rivet Joint elektronik keşif uçakları, bu ayın başından itibaren Kırım ve Donbas bölgesi civarında 8 uçuş gerçekleştirdi.

İngiltere, bu hafta içerisinde düzenlenecek olan bir NATO tatbikatı kapsamında Romanya’ya 4 adet de Typhoon savaş uçağı sevk etme kararı almıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD destroyerlerinden Çin uçak gemisi Liaoning’e göz hapsi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu