İngiltere’den Ukrayna’ya savunma sanayii tedariki için kredi

Roketsan banner

Geçtiğimiz gün İngiltere’ye resmi bir ziyarette bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskyy, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ı kabul etti.

Ziyaret esnasında; Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy huzurunda askeri iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla mutabakat muhtırası (MoU) imzaladılar. Edinilen bilgiye göre; imzalanan mutabakat muhtırası, özellikle savunma sanayii sektörü için iş birliği sağlıyor. Anlaşmaya binaen İngiltere’nin ihracat kredisi kuruluşu, Ukrayna’ya 1.25 milyar sterlin tutarında fon ayıracak.

Ukrayna’nın, bu kredi ile İngiltere’den savaş gemisi tedarikinde bulunacağı tahmin ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanan MoU ile ilgili yapılan açıklamada “Bu, Karadeniz bölgesindeki durumun kötüleşmesi bağlamında kritik öneme sahip olan savunma sektöründe ortak projelerin verimliliğini önemli ölçüde artıracak ve uygulama süresini kısaltacaktır.” ifadelerine yer verilmesi, bu tahminleri güçlendiriyor.

Ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, İngiltere’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Portsmouth’daki İngiliz Kraliyet Donanması Üssü’nü de ziyaret etti. İngiliz uçak gemisi Prince of Wales’ı inceleyen Zelenskyy, İngiliz savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen silah sistemleri hakkında da bilgi aldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu