İngiltere ve ABD F-35 ile Queen Elizabeth’te tatbikat yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri’ne bağlı F-35B Lightning II savaş uçakları; İskoçya’nın batı kıyısında icra edilecek Müşterek Savaşçı Tatbikatı kapsamında, İngiliz uçak gemisi HMS Quenn Elizabeth’e konuşlanarak ortak tatbikat icra edilecekler.

Edinilen bilgiye göre; İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı 617. Filo ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri’ne bağlı 211. Filo, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Marham Hava Üssü’nde müşterek eğitim icra ettiler. Marham’da icra edilen müşterek eğitimin ardından iki filo; İskoçya’nın batı kıyısında icra edilecek Müşterek Savaşçı Tatbikatı kapsamında, İngiliz uçak gemisi HMS Quenn Elizabeth’e konuşlanarak ortak tatbikat icra edilecekler.

STM Banner

Gelecek yıl operasyonel olarak kullanıma alınacak olan HMS Quen Elizabeth Uçak Gemisi odaklı icra edilecek tatbikata, tam bir uçak gemisi görev gücü oluşturulması için Kraliyet Donanmasından muhripler, fırkateynler ve diğer yardımcı gemiler de katılacak.

Toplam 14 jet ve 8 Merlin helikopteri ile HMS Quenn Elizabeth, HMS Hermes’ten bu yana İngiliz Kraliyet Donanması’nın en fazla savaş uçağı taşıyan platformu olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu