İnsansız Savaş Uçağı… TUSAŞ’ın ‘Hızlı Abi’si Geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, geliştirme faaliyetleri devam eden insansız savaş uçağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), öz kaynaklarıyla bir insansız savaş uçağı geliştiriyor. Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Temel Kotil tarafından yapılan açıklamada, “ANKA, AKSUNGUR ve yakında yanlarına İnşallah bir tane “Hızlı Abi” gelecek.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

TUSAŞ’ın bir insansız savaş uçağı geliştirdiği bilgisi, ilk kez Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada zikredilmişti. “TUSAŞ’tan da bir insansız savaş uçağı görecek miyiz?” sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. İsmail Demir, “O da hatta, bekleyin onu da.” ifadesini kullanmıştı.

7 Tonluk İnsansız Savaş Uçağı

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre TUSAŞ’ın İnsansız Savaş Uçağı, yaklaşık 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına sahip olacak. Gelecek yılın ilk yarısı içerisinde görücüye çıkması planlanan insansız savaş uçağı, ANKA’dan elde edilen tecrübeler ışığında geliştiriliyor. Halihazırda üretim hattında olduğu öğrenilen uçağın, iç silah istasyonlarına da sahip olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Geri Sayım Başladı… HÜRJET İçin Aralık Ayı Kritik


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu