Irak’ın Kuzeyine “Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek Harekâtı”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak’ın kuzeyinde geniş bir alanda terör örgütü PKK’ya yönelik havadan ve karadan operasyon başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu” Komuta Merkezi’ne video konferansla bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla görüştü.

STM Banner

Erdoğan: “Amacımız, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör varlığını tamamen ortadan kaldırmak ve ülkemize yönelik tehditleri bertaraf etmektir. Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı terör belasından tamamen kurtarmakta kararlıyız. Kahraman ordumuzun son dönemde artık doğrudan terörün merkezine yönelen başarılı harekatları, bu hedefimize yaklaştığımıza işaret etmektedir.”

Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dün akşam Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK terör örgütüne yönelik Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonu başlattığına değinen Erdoğan, “Karadan ve havadan sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu ana kadar çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Komşumuz Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde icra edilen bu harekat, bölgede barış ve huzurunun tesis edilmesine de önemli katkılar sağlayacaktır.” diye konuştu.

Erdoğan-Merkel

Erdoğan: “Burada bir kez daha ifade etmek isterim ki, ne Türkiye’nin, ne Irak’ın, ne de Suriye’nin geleceğinde bölücü terör örgütüne ve teröre asla yer yoktur. Uluslararası hukuktan doğan haklarımız çerçevesinde, bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kahraman Mehmetçiğimizin başarıyla icra ettiği operasyonlarda azami oranda yerli ve milli savunma sanayii ürünlerimizin kullanılması da bizim için ayrı bir memnuniyet ve iftihar vesilesidir.”

Operasyonda TSK’ya ait yerli İHA ve SİHA’lar da görev alıyor. SİHA’lar ile ATAK helikopterleri, hava harekatı sırasında teröristlerin kaçış noktalarını bombaladı. Hava harekatı ile birlikte komandolar da helikopterlerle bölgeye indirildi. Ayrıca sınır hattında görev yapan Mehmetçik de PKK hedeflerinin vurulduğu bölgelerde temizlik çalışması yaptı. Saha temizliği çalışmasına komandolar ve özel kuvvetlerden oluşan kara birlikleri katıldı.

Bakan Hulusi AKAR

Bakan AKAR’dan açıklama

Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği bilgi notlarında ise şu açıklamalara yer verdi: “Operasyon,17.40’tan itibaren kara atış destek vasıtalarının atışlarıyla başladı.

19.20’den itibaren Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar belirlenen hedefleri vurdu.

Ortamın müsait olduğuna kanaat getirilmesinin ardından saat 21.00’den itibaren hava hücum harekatı başladı, yani helikopterlerle komando indirme harekatı icra edildi. Bunlar planlandığı şekilde kazasız, belasız gerçekleşti.

Bunlar planlandığı şekilde kazasız, belasız gerçekleşti.”

Kuzey Irak

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre TSK’ya bağlı unsurlar Metina, Zap ve Avaşin/Basyan olmak üzere 3 bölgeye helikopterler aracılığıyla konuşlandı.

AnatoliaIntel’e göre konuşlanılan bölgeler ise şöyle:

  • Metina/Kesta bölgesi/Zinnar Dağı
  • Avaşin/Basyan bölgesinde bulunan Mam Reşo Dağı
  • Avaşin bölgesinde bulunan Nirwasitu Dağı

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ AKSUNGUR’dan Kanatlı Güdüm Kiti atışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu