Irak’ta hava savunma ve tanksavar füzeleri ele geçirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Yıldırım Operasyonu’nda, PKK terör örgütünden SA-16 tipi hava savunma füzeleri ele geçirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlatmış olduğu operasyonları kararlılıkla sürdürüyor. Bu kapsamda, Avaşin-Basyan bölgesinde devam eden Pençe-Yıldırım operasyonunda tespit edilen bir mağaraya düzenlenen operasyonda, 6 terörist etkisizleştirildi ve Komandolar tarafından iki adet Rus menşeli 9K310 Igla-1(NATO Rapor Adı: ‘SA-16 Gimlet’) tipi omuzdan atılan hava savunma sistemi (MANPADS) ele geçirildi.

STM Banner

Öte yandan aynı mağarada, yine Rus menşeli olan iki adet 9M111M Faktoria (NATO Rapor Adı: ‘AT-4B Spigot’) tipi Tanksavar Güdümlü Füze (ATGM) ele geçirildi.

9K310 Igla-1 MANPADS

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen portatif bir hava savunma füzesi olan 9K310 Igla-1, birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca birçok Rus üretimi silah sistemi gibi terör örgütleri tarafından da kullanılmaktadır.

Igla-1; 17.9 kilogram muharebe ağırlığına, 1.5 metre uzunluğa, 5 kilometre azami menzil sınırına, 3.5 kilometre azami irtifa sınırına, kızılötesi (IR) arayıcı başlığa ve 1.6 Mach hıza sahiptir. Igla-1; helikopter, S/İHA ve alçak irtifada seyreden savaş uçaklarına karşı etkilidir.

Daha önce de bu füze ile PKK terör örgütü tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir helikopter hedef alınmıştı.

9M111M Faktoria

9M111M Faktoria

Yine Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen tanksavar füzesi olan 9M111 Fagot, birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Operasyon esasında ele geçirilen füzeler, 9M111 ATGM ailesinin en gelişmiş üyeleri arasında bulunan 9M111M Faktoria (NATO Rapor Adı: ‘AT-4B Spigot’).

Yüksek patlayıcılı anti-tank (HEAT) tipi bir harp başlığına sahip olan Faktoria ATGM; 120 milimetre çapa, 12.9 kilogram – sadece füze – ağırlığa, 2.5 kilometre azami menzile ve yarı-otomatik görüş hattı (SACLOS) güdüm sistemine sahiptir.

Öte yandan operasyonda, ABD üretimi birtakım anti-tank mühimmatları ile M-16 tipi Piyade Tüfekleri de ele geçirildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: TEŞKİLAT’a STM’nin Duvar Arkası Radarı damga vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu