İran İHA’sının ABD Uçak Gemisi’ni görüntülemesi ‘kolpa’ çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran merkezli Press TV tarafından ‘yeni’ algısıyla yayımlanan İran’a ait bir SİHA tarafından elde edilen ABD Uçak Gemisi görüntülerinin, eski bir tarihe ait olduğu ortaya çıktı.

İran Dini Lideri Ali Hamaney’e yakınlığıyla bilinen ve Tahran merkezli olarak İngilizce-Fransızca yayınlar yapan Press TV, dün akşam saatlerinde İran’a ait bir İHA’nın ABD’ye ait bir uçak gemisini adım adım takip ettiğine dair bir video yayımlamıştı.

STM Banner

İran Devrim Muhafızlarına ait olduğu belirtilen İHA’nın Basra Körfezinde seyreden ABD uçak gemisini görüntülediği iddia edilmişti. İran medyası bu görüntülerin, ülkenin İHA teknolojisinin geldiği noktayı gösterdiğini de vurgulamıştı.

Görüntülerde yer alan uçak gemisi, gerçekten de ABD’ye ait USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) ancak videoda yer alan detaylar, görüntülerin oldukça eski olduğunu gözler önüne seriyor. Videoda yaklaşık 5 saniyelik bir süre zarfında USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin güvertesinde iki adet EA-6B “Prowler” Elektronik İstihbarat (ELINT) uçağının yer aldığı görülebiliyor.

ABD Uçak Gemisi İran

EA-6B Prowler Bilmecesi

42 yıldır ABD deniz-hava gücünün önde gelen uçaklarından olan EA-6B Prowler uçakları, 2015 yılında ABD Donanmasının envanterinden çıkarılmıştı. Uçaklar artık kullanılmıyor. Yani, İran’a ait İHA’nın USS Eisenhower’ı Basra Körfezi’nde görüntülediği tarih 2015 öncesine dayanıyor.

Videoda yer alan bir başka ayrıntı ise İHA görüntülerinin eski olduğunu tekrar ortaya koyuyor. ABD’ye ait Spearhead sınıfı yüksek hızlı nakliye gemisini gözlemleyen İran İHA’sının tarih göstergesinden o günün tarihinin 5 Haziran 2016 olduğu anlaşılıyor. İran İHA’larının arayüzünde yıl/ay/gün konfigürasyonu kullanılıyor.

Her iki bulgu da göz önüne alındığında İHA görüntülerinin ayrı vakitlerde çekildiği, propaganda amaçlı olarak İran’ın İngilizce yayın yapan tek resmî basın organı Press TV tarafından servis edildiği ve en erken 2016’ya ait olduğu söylenebilir.

Press TV’nin bu görüntüleri neden şimdi yayınladığı sorusu gündeme gelirse buna da şöyle cevap verebiliriz. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi toplantısı sırasında “Kore Savaşı’ndan bu yana ilk defa, tam bir hava üstünlüğü olmadan hareket ediyoruz” demişti.

McKenzie, İran’ın takip ve saldırı için küçük ve orta ölçekli insansız hava araçları İHA ve SİHA’ları yoğun şekilde kullandığını da vurgulamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pentagon’dan Türkiye’ye F-35 ile ilgili ‘resmi’ bildirim


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu