İran Mersad-16 Hava Savunma Füzesi’ni Test Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İran, Mersad-16 Hava Savunma Füze Sistemi’nin gelişmiş versiyonunu test etti. Mersad füzesinin testi, İran’daki Kebir Çölü’nde gerçekleştirildi.

İran, ABD üretimi MIM-23 HAWK sistemine dayanan Mersad-16 Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MRSAM) Sistemi’ni test etti. Elektronik harbe dayanıklı olduğu iddia edilen Mersad-16 MRSAM Sistemi ile icra edilen testler esnasında, bazı hava soluyan hedeflerin imhası amaçlandı.

STM Banner

İran Hava Savunma Kuvvetleri Harekat Yardımcısı General Khoshqalb’e göre; Mersad-16, tamamen yerel uzmanlar tarafından geliştirildi ve düşman elektronik harp unsurlarına karşı yeni teknolojileri kullanma ve aynı anda birden fazla düşman hedefi vurma yeteneğine sahip.

General Khoshqalb, test sırasında Mersad-16’nın Entegre Hava Savunma Ağı’nın kontrolüne verildiğini ve Komuta Kontrol Merkezi’nin emriyle hedefleri tespit ve imha ettiğini söyledi.

MIM-23 HAWK Sistemi
MIM-23 HAWK Sistemi

Raytheon tarafından geliştirilen MIM-23 HAWK (Homing All the Way Killer) sistemi orta menzilli hava savunmasında kullanılıyor. Sistem, ABD ordusunun envanterine ilk kez 1959 yılında girmişti. Bugüne kadar üretilen HAWK füzelerinin sayısı ise yaklaşık olarak 40.000 olarak belirtiliyor.

Mersad-16’nın orijinali denilebilecek MIM-23 HAWK sistemi, 40 kilometre azami menzile ve radar arayıcı başlığa sahip. HAWK’lar, Türk Hava Kuvvetleri tarafından da halen aktif olarak kullanılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Menzili Arttırılan Pantsir-S1M Sergilendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu