TANOK Projesi Yeni Başarılarla İlerliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, TANOK 120mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı projesinde başarıyla ilerliyor. Edinilen bilgiye göre; proje kapsamında ilk atışlı testler, geçtiğimiz haftalarda başarıyla icra edildi.

İlk kez 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’19) esnasında sergilenen TANOK ile Roketsan, laze güdümlü bir tank mühimmatı geliştirmeyi hedefliyor. 120 milimetre çapında topa sahip tanklar tarafından kullanılacak TANOK mühimmatının ilk atışı, yakın geçmişte icra edildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan tarafından TANOK’un tasarımının doğrulanması amacıyla gerçekleştirilen testler, başarılı geçti. Bu kapsamda TANOK’un tasarımını kesinleştiren Roketsan, iki yıl içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk teslimatları gerçekleştirmeyi hedefliyor. Tanklar ve zırhlı araçlar tarafından kullanılabilecek mühimmat, zırhlı delici tandem harp başlığına sahip olacak.

Azami 6 kilometre menzili bulunan TANOK; 120 milimetre çapa, 984 milimetre uzunluğa, 11 kilogram ağırlığa ve yarı aktif lazer arayıcı başlığa (LAB) sahip. Yarı aktif LAB sayesinde klasik top mühimmatlarına göre çok daha hassas vuruş yeteneğine sahip olacak TANOK, dost unsurlar tarafından işaretlenen hedeflere de güdülenebilecek.

TANOK

Tanklardan herhangi ek bir kuruluma gereksinim duyulmadan atımı gerçekleştirilebilecek TANOK, aynı zamanda tıpkı tanksavar füzelerde olduğu gibi doğrudan ve üstten vuruş modlarına sahip olacak.

TANOK ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin güdümlü tank mühimmatı ihtiyacının, milli imkanlarla ve maliyet etkin bir şekilde karşılanması sağlanacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi Müjdesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu