Mısır Su-35’lerinin İran’a gideceği kesinleşti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya tarafından Mısır Hava Kuvvetleri için üretilen Su-35 savaş uçaklarının İran’a gideceği kesinleşti. İran, 3 ay içerisinde Su-35’leri teslim alacak.

Yakın geçmişte Rusya’ya 24 adet Su-35 savaş uçağı siparişi veren Mısır, daha sonra bu uçakları teslim almayı reddetmişti. ABD’nin ambargo baskısı sebebiyle Mısır’ın teslim almadığı Su-35’ler, İran’a sevk ediliyor. Uçakların teslimatının, Mart ayı içerisinde yapılması planlanıyor.

STM Banner

İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Üyesi Şehriyar Haydari, siparişi verilen Rus yapımı Su-35 savaş uçaklarının 3 ay sonra Tahran’a teslim edileceğini söyledi. Tesnim Haber Ajansı’na konuşan Haydari, Rusya’dan gelecek savunma sanayisi ekipmanlarına dair bilgi verdi.

Haydari, “İran’ın Rusya’dan sipariş ettiği Su-35 savaş uçakları, (Hicri Şemsi takvime göre 21 Mart’ta başlayan) önümüzdeki yılın başlarında ülkeye varacak.” dedi. İranlı yetkili ayrıca Rusya’ya siparişi verilen savunma sistemleri, füze ve helikopterlerin büyük bölümünün de yakında ülkeye ulaşacağını belirtti.

Mısır/Su-35
Mısır/Su-35

Geçtiğimiz yıllarda İran’ın Rusya’dan Su-30 savaş uçağı alacağı haberleri gündeme gelmiş İran Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Hamid Vahidi de Eylül 2022’de yaptığı açıklamada “Rusya’dan Su-35 alacaklarını, Su-30 alımının ise gündemlerinde olmadığını” söylemişti.

Hicri Şemsi takvimin kullanıldığı İran’da 21 Mart yeni yılın ilk günü olarak kabul ediliyor.

İran ile Rusya savunma iş birliğini derinleştiriyor

Son dönemde oldukça yakınlaşan İran ve Rusya ilişkileri, savunma sanayii alanında da etkisini gösteriyor. İran, yakın geçmişte Rusya’ya Shahed-136 tipi dolanan mühimmatları sevk etmiş ve bu mühimmatlar, Ukrayna şehirlerini hedef almıştı. Buna karşılık olarak ise Rusya, İran’ın ihtiyacı olan savunma ekipmanlarının tedarikini gerçekleştiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu