Prof. Dr. DEMİR: “CAATSA’yı elimizin tersiyle itiyoruz”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ÜLKE TV’nin canlı yayın konuğu oldu. Başkan DEMİR, yayın esnasında CAATSA ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD tarafından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’na yönelik uygulanan CAATSA yaptırımlarında değinen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, “CAATSA yaptırımlarını elimizin tersiyle itip yolumuza devam ediyoruz. Belki farkındalığımızı arttırma konusunda da biraz bize işaret fişeği oldu, uyanmamızı sağladı diyebilirim.” dedi.

STM Banner

Ne Olmuştu?

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC), S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki sebebi ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof Dr. İsmail DEMİR, SSB Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu, SSB Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığı Grup Müdürü Mustafa Alper Deniz ve Savunma Sanayii Başkanlığı’na yaptırım kararı almıştı.

Yaptırım kararları ise şu şekilde açıklanmıştı:

  • ABD’den teknoloji alımı yapamaz
  • ABD’den ihracat lisansları alamaz
  • ABD’li finans kurumlarından kredi alamaz
  • Uluslararası enstitülerden kredi sağlayamaz
  • EXIM bank kredileri alamaz
Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

Yaptırım sonrasında Başkan DEMİR tarafından yapılan ilk açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlılıyız. Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den İHA alanında önemli açıklamalar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu