KF-X prototipi görücüye çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

KF-X Projesi kapsamında Korea Aerospace Industry (KAI) tarafından geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağının prototip üretimi devam ediyor. Üretimi devam eden prototip, geçtiğimiz saatlerde Kore basını tarafından görüntülendi.

Yaklaşık 7.3 milyar ABD Doları değerindeki KF-X Projesi kapsamında Korea Aerospace Industries Co. (KAI), Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve yaşlanan F-4 ile F-5 savaş uçaklarının yerini alacak savaş uçağını geliştirmek için 2015 yılından beri çalışmalarını devam ettiriyor.

Geçen yılki tasarım onayının ardından KAI, Savunma Edinme Programı İdaresi’ne (DAPA) göre Seul’ün 440 kilometre güneyindeki Sacheon’daki montaj hattında bir prototip jetin son montajına geçti.

DAPA’ya göre prototipin 2021’in ilk yarısında hazır olması bekleniyor ve ajans, yer ve uçuş testlerinden sonra geliştirmenin tamamlanması için 2026 yılını işaret ediyor.

Geçen ay, devlet tarafından yönetilen Savunma Geliştirme Dairesi (ADD), KF-X savaş uçağının önemli bir parçası olarak gelişmiş bir aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radar sisteminin bir prototipini üretmişti.

DAPA yetkilisi Jung Kwang-sun, “Küresel COVID-19 salgınına rağmen, KF-X projesi planlandığı gibi devam ediyor ve prototipin önümüzdeki yıl sunulması bekleniyor” dedi.

Uçak, 2.900 kilometreye ulaşan uçuş menzili ile maksimum Mach 1.81 hızında uçabilecek şekilde tasarlandı. KAI’ye göre, beşinci nesil F-35A ile dışa benzerlikler taşıyor.

KF-X, maksimum 7.700 kilogram yük ile füzeler ve yakıt tanklar için 10 istasyona sahiptir. Almanya’nın IRIS-T ve Avrupalı ​​geliştirici MBDA’nın aktif radar güdümlü Meteor füzeleri gibi çeşitli havadan havaya füzeleri taşıyabilecek.


 

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Bizde tfx yapacağız Ama ortada daha prototip bile yok ve zaman lehimize Çalışmıyor…

  2. Bence dost olarak gördüğümüz Güney Kore’den altyapı ve teknik destek alınıp bizim proje hızlandırılmalı.uçaklarımız eskiyor ve bu bir dezavantaja dönüşecek.hep kara sistemleri ile olmuyor Ordu.deniz ve hava gücü arttırılmalı nitelik olarak.karadada tank üretimine fazla geç kalınmadan geçilmeli.Sürekli etrafımızda olaylar bitmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu