Putin: Sarmat ICBM çalışmaları tamamlanmak üzere

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Sarmat Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) Sistemi çalışmalarının aktif olarak devam ettiğini ve şu anda tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Putin yıllık basın konferansında, “Sarmat üzerindeki çalışmalar aktif olarak ilerliyor ve şu an son aşamada. Poseidon (insansız su altı aracı) için çalışmalar iyi gidiyor. Kıtalararası menzilli nükleer füze çalışmaları da planlandığı gibi ilerliyor.“ dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin’e göre, diğer silah sistemleri üzerindeki çalışmalar da planlandığı gibi gidiyor. Putin, “Bunlardan bazıları – Kinzhal ve Peresvet- hizmete girdi.“ dedi.

STM Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirime faaliyetleri devam eden RS-28 SARMAT Nükleer Kıtalararası Balistik Füze Sistemi, halihazırda Rus ordusu envanterinde bulunan R-36M2 Voyevoda / SS-18 Satan Kıtalararası Balistik Füzesinin yerini alacaktır. Silo üzerinden atılan SARMAT, 210 ton ağırlığa sahiptir. 10-24 adet nükleer veya konvansiyonel savaş başlığı taşıma kapasitesi bulunan füzenin, Rusya devlet başkanı Putin’e göre dünya üzerinde vuramayacağı bir nokta veyahut kendisini vurabilecek bir Anti-Balistik Füze Sistemi (ABM) bulunmamakta.

SARMAT sistemine, mevcut harp başlığı türlerine ek olarak, yeni nesil hipersonik harp başlıkları da dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş harp başlığının entegrasyonu öngörülüyor.


Buğrahan A. / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu