Pakistan’ın üçünü MİLGEM Korveti kızağa konulacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülen PN MİLGEM Programı kapsamında, Pakistan’ın üçüncü MİLGEM Korveti kızağa konulacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edilen bilgiye göre; Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen üçüncü MİLGEM Korveti’nin kızağa konulması sebebi ile 25 Ekim Pazar günü Pakistan’ın Karaçi şehrinde bir tören düzenlenecek. Karaçi’de düzenlenecek  törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal Khan, Pakistan Donanması’ndan yetkililer ile çok sayıda davetli katılacak.

STM Banner

PN MİLGEM, halihazırda Türkiye’nin tek kalemde yaptığı en büyük savunma sanayii ihracatı olma özelliğine sahip. Dört geminin yaklaşık bedelinin, 1 milyar avrodan yüksek olduğu tahmin ediliyor.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecekti.

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında üretilecek üçüncü geminin “Sac Kesim Töreni” ise 9 Haziran 2020 tarihinde Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu