“Rus Seyir Füzeleri Hedeflerini Vurmakta Başarısız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın hassas güdümlü füzeleri hedeflerini vurmakta başarısız. İddia, ABD’li yetkililer tarafından Reuters’a sızdırıldı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan ABD’li kaynaklara göre Rusya’nın Ukrayna’ya ateşlediği güdümlü füzelerin %60’a varan oranlarda hedeflerini vurmakta başarısız oldu.

STM Banner

Rusya, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın işgaline başlamasından bu yana Ukrayna’nın hava savunma sistemleri ve hava kuvvetlerini etkisiz hale getirmek gibi ilk hedeflerin hiçbirini tam olarak yerine getiremedi.

ABD’li yetkililer bunun sebebinin Rusya’nın ateşlediği füzelerin hedeflerini vurmakta başarısız olduğunu iddia ediyor ancak bu değerlendirmelerine dair hiçbir kanıt da sunmuyorlar.

Kh-155 Seyir Füzesi
Kh-155 Seyir Füzesi

Reuters’a konuşan savunma uzmanlarına göre ise %20’nin üzerindeki başarısızlık oranı “yüksek” bir başarısızlık olarak sayılabilir.

Rusya: “Propaganda”

Rusya’ya göre ise Rus Ordusunun füzeleri harika bir füze teknolojisine sahip. ABD’li yetkililerin iddiaları ise “propaganda” olarak nitelendiriliyor.

Pentagon’un değerlendirmesine göre Rusya, işgalin başlamasından bu yana Ukrayna’ya 1.100’den fazla füze fırlattı. Yetkililer bu füzelerden kaçının hedeflerini vurup vurmadığı konusunda ise sayı vermiyor.

ABD istihbarat raporlarına atıfta bulunan ABD’li yetkililer, Rusya’nın hedefleri vurmakta başarısız olma oranlarının günden güne değiştiğini kaydediyor. Füzelerin bazılarında başarısızlık oranı %50’leri aşarken bazılarında ise %60’a kadar çıkıyor. Füzelerin tiplerine göre de bu oranlar değişkenlik gösteriyor.

Bir yetkiliye göre Rusya’nın havadan atılan seyir füzelerinde hedefi vuramama oranı %20 ile %60 arasında bir orana sahip.

Rusya, bugüne kadar iki tipte havadan atılan seyir füzesi kullandı. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) raporuna göre bu füzeler Kh-555 ve Kh-101 seyir füzeleri.

Başarısızlıklar ise hem atış sırasında hem de temas anında meydana gelebiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİKRus Seyir Füzesi: 3M14 Kalibr (SS-N-30A)


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu