İsrailli Rafael’den I-Derby ER SAM

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrailli Rafael’den bugün yapılan açıklamada, I-Derby ER Havadan Havaya Füze Sistemi’nin karadan havaya savunma sistemi versiyonunun geliştirilmesinin tamamlandığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre; bu hafta başında İsrail’in güneyinde tamamlanan testler esnasında, füzenin komuta ve kontrol ve navigasyon yetenekleri kontrol edildi.

STM Banner

Rafael I-Derby ER; çift darbeli roket motoru, aktif radar arayıcısı ile at-unut yeteneğine sahip ve 100 km’nin üzerinde menzili olan hava-hava füzesidir. Savaş uçağına hem görüş içi hem de görüş ötesi menzilde angajman yeteneği sağlarken, operatörün aynı anda birden fazla hedefe kilitlenmesine da izin verir. Hafifliği sayesinde; F-16, F-15, F-18, Gripen, LCA ve Typhoon’un da dahil olduğu çeşitli modern savaş uçakları tarafından kullanılabilmektedir.

I-Derby ER Füzesi, şu an hizmette olan Derby füzesinin uzun menzilli modelidir ve şekil ile boyut açısından aynıdır. Füzenin karadan havaya füze (SAM) konfigürasyonu, 20 ila 60 kilometre menzile sahip Rafael’in SPYDER sistemi gibi hava savunma bataryalarına entegre edilebilmekte. Yerden fırlatılan I-Derby ER füzesi, azami 80 kilometre menzile sahip.

Çift yönlü iletişim özelliğine sahip olan ve tüm hava koşullarında çalışabilen bu füze, elektronik karşı-karşı önlemler (ECCM) içerir. Bu özelliği sayesinde, modern tehditlere ve elektronik harp gibi düşman taktiklerine karşı yükseltilmiş füze performansı sağlar.

SUNGUR Hava Savunma Füzesi’nden tam isabet


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ülkemiz için hep hayalini kurduğum bir mühimmat olmuş. Göktuğ, artırılmış menzille aim120d olmazsa bile aim120c seviyesinde olur umarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu