İsrail’den CH-53K tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Silahlı Kuvvetleri, envanterinde mevcut olan CH-53’lerin yerini alacak yeni nakliye helikopterinin Sikorsky üretimi CH-53K King Stallion olduğunu açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı (MoD), 25 Şubat’ta; İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF)’nin, envanterde mevcut “Yas’ur” (CH-53)’un yerini alacak olan yeni nakliye helikopterinin Lockheed Martin’in alt birimi Sikorsky tarafından üretilen CH-53K King Stallion Ağır Yük Helikopteri olduğunu açıkladı.

STM Banner

İsrail Savunma Bakanı Gantz, yeni helikopterin seçilmesine ilişkin şunları söyledi: “IDF’nin çeşitli operasyonel faaliyetlerini gerçekleştirmeyi sürdürebilmesi çok önemlidir.  Yeni helikopterler, değişen muharebe sahalarındaki gereksinimlere uygun ve bunların getirdiği zorluklara dayanıklı hale getirildi.”

Ayrıca kararın teknoloji, mühendislik, bakım ve daha birçok hususun değerlendirilmesinin, kapsamlı idari çalışmaların yürütülmesinin ve İsrail Hava Kuvvetleri personelinin çeşitli uçuş platformlarını incelemesinin ardından verildiğini de sözlerine ekledi.

CH-53K King Stallion, Lockheed Martin’in bir birimi olan Sikorsky tarafından Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri için geliştirilmiş bir ağır yük helikopteridir.

Sikorsky CH-53E Super Stallion - WikipediaDefence Blog’a göre; temin edilecek olan yeni helikopterler, filonun daha fazla malzemeyi daha hızlı taşıma kabiliyeti kazanmasını sağlayacak bir niteliğe sahiptir. Bu güç, şu anda CH-53E’de bulunan T-64 motorlardan daha güçlü ve daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan yeni General Electric T-408 motorundan geliyor.

İsrail’in henüz kaç det CH-53E tedarik edeceği bilinmezken, ilk teslimatların 2024’e kadar gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

T629 Taarruz Helikopteri yüzünü gösterdi

Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu