İsrail’den 3.4 Milyar Dolarlık CH-53K Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri teslimatını kapsayan olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu yabancı askeri satış; 18 adet CH-53K Ağır Nakliye Helikopterini, 60 adet T408-GE-400 Motorunu, 36 adet Karıştırmaya Dayanıklı Küresel Konumlandırma / Atalet Seyrüsefer Sistemini, GAU-21 tipi 12.7 milimetrelik makinalı tüfekleri ve çeşitli lojistik faaliyetleri içeriyor.

STM Banner

Tahmini toplam değeri 3.4 milyar ABD Doları olan olası satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Amerika Birleşik Devletleri, İsrail’in güvenliğine bağlıdır ve İsrail’in güçlü ve etkin bir öz savunma kabiliyeti geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır. Önerilen bu satış, bu hedeflerle tutarlıdır.

Bu ekipmanın ve lojistik desteğin satışı, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir. Ana yükleniciler Lockheed Martin ve General Electric şirketleridir. Bu potansiyel satışla bağlantılı olarak önerilen herhangi bir bilinen off-set anlaşması bulunmamaktadır. Herhangi bir off-set anlaşması, alıcı ve yükleniciler arasındaki müzakerelerde tanımlanacaktır.”

CH-53K
CH-53K

İsrail Savunma Bakanlığı (MoD), 25 Şubat 2021’de; İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF)’nin, envanterde mevcut “Yas’ur” (CH-53)’un yerini alacak olan yeni nakliye helikopterinin Lockheed Martin’in alt birimi Sikorsky tarafından üretilen CH-53K King Stallion Ağır Yük Helikopteri olduğunu açıklamıştı.

İsrail’e yönelik CH-53K teslimatlarının, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda 2024’te başlaması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: C-130 Uçakları Neden Yangın Söndürmede Kullanılmıyor?

C-130 Uçakları Neden Yangın Söndürmede Kullanılmıyor?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu