İsrail’den Arrow-4 hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO), on yıl içerisinde Arrow-2’nin yerini alması planlanan Arrow-4 Füze Sistemi’ni geliştirmeye başladığını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; İsrail Savunma Bakanlığı Savunma Ar-Ge Müdürlüğü (MAFAT) bünyesindeki İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) ve ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), önümüzdeki on yıl içerisinde Arrow-2’nin yerini alması planlanan Arrow-4 Füze Sistemi’ni geliştirmeye başladı.

STM Banner

İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) yan kuruluşu MLM’nin Genel Müdürü Jacob Galifat, “Dünyada balistik füzeleri önlemede ilklerden biri olan Arrow sistemi, IAI tarafından üretilen Arrow-4 formuna önemli yeteneklerle dönüştürülecek. Sistem, dünyadaki türünün en gelişmişi olacak ve İsrail Devleti ile vatandaşlarına yeni bir savunma katmanı sağlayacak” dedi.

İsrail’in Arrow-2 ve Arrow-3 önleyicileri, halihazırda atmosferde ve uzayda balistik füze imha etmek için çok katmanlı bir sistemin parçası olarak çalışmaktadır. Arrow-4’ün konsept çalışması ise 2017 yılında başlamıştı. Arrow-4, şu anda Arrow-2 ve Arrow-3 önleyicilerden oluşan yeni nesil endo- exoatmosferik önleyicileri temsil etmektedir.

Arrow-3

İlk operasyonel Arrow bataryası 2000 yılında, 2009 yılında geliştirilmesi başlanan Arrow-3 ise 2017’de İsrail Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

İsrail ve ABD arasındaki mevcut mutabakat zaptı hükümlerine göre İsrail; Iron Dome, David’s Sling, Arrow-2 ve Arrow-3’ün dahil olduğu çok katmanlı hava savunması için yıllık 500 milyon dolarlık fon almıştır.

İsrail Füze Savunma Teşkilatı Başkanı Moshe Patel, “Son otuz yılda, kanıtlanmış yeteneklere sahip dört katmandan oluşan dünyanın en gelişmiş füze savunma dizilerinden birini geliştirdik. Bu yetenekler, ortaya çıkan tehditlere karşı sürekli olarak geliştirilmektedir.  Arrow-4, İsrail Devleti’nin güvenliğini sağlayacak, benzeri görülmemiş uçuş ve önleme yeteneklerine sahip olacak” dedi.

Önerilen İçerik: Başkan DEMİR’den kritik SİPER açıklaması


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu