İsveç’ten Estonya’ya Carl Gustaf M4

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli savunma ve havacılık şirketi SAAB, Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne Carl-Gustaf M4 Geri Tepmesiz Tüfek teslimatını içeren bir sipariş aldığını duyurdu.

İsveçli havacılık ve savunma şirketi SAAB, Estonya Silahlı Kuvvetleri’ne Carl-Gustaf M4 Geri Tepmesiz Tüfek ve mühimmat teslimatını içeren bir sipariş aldığını duyurdu. Sipariş değerinin yaklaşık 100 milyon İsveç Kronu (11 Milyon USD) olduğu ve teslimatların 2021-2022 yıllarında gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

STM Banner

Siparişler, İsveç Savunma Malzeme İdaresi (FMV) tarafından Haziran 2019’da imzalanan İsveç, Letonya ve Estonya’nın on yıllık bir süre boyunca Carl-Gustaf M4 silah sistemlerini sipariş vermesine olanak tanıyan ortak anlaşma kapsamında verildi.

Estonya Silahlı Kuvvetleri, yirmi yılı aşkın süredir Carl-Gustaf silah sistemi kullanıcısıdır. İlaveten, Temmuz 2018’de 186 milyon İsveç Kronu değerinde ve Mayıs 2020’de ise Carl-Gustaf M4 siparişi verilmişti.

Carl Gustaf M4

Estonya Savunma Yatırım Merkezi’nden Ramil Lipp; pandeminin ağır etkilerine ve yaşanan tedarik sorunlarına rağmen, 2020 yılındaki siparişin zamanında yapılan teslimatından memnun olduklarını ve ayrıca daha önce kullanılan Carl-Gustaf M2’nin yerini alacak yaklaşık 250 adet Carl-Gustaf M4 içeren ikinci bir sipariş verdiklerini ifade etti.

Carl-Gustaf M4; taşınabilir, omuzdan fırlatılan, çok amaçlı silah sisteminin en son sürümüdür. Kullanıcılara sunduğu çok çeşitli angajman seçenekleri ile birliklerin her senaryoda çevik ve etkili kalmasına olanak sağlar. Geliştirilmiş isabet derecesi ve daha hafif yapısı ile akıllı hedefleme sistemleri, programlanabilir mühimmat gibi geleceğin teknolojik gelişmelerine uyumluluk sunar.

Önerilen İçerik: HİSAR-O+ en uzun menzil ve yüksek irtifadan vurdu


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu