Macaristan’dan Hero Kamikaze İHA siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Macaristan, Alman Rheinmetall ve İsrailli UVision firmaları tarafından geliştirilen Hero Kamikaze İHA siparişinde bulundu.

Rheinmetall konu hakkında yaptığı açıklamada fazla detaya girmeden, satışın “Milyon Euro” tutarında olduğunu, teslimatların ise 2024’te başlayacağını ve 2025’te sona ereceğini belirtti.

STM Banner

Genel olarak kamikaze İHA veya intihar İHA’sı olarak adlandırılan bu mühimmat türü, son yıllarda hızlı bir talep artışı görüyor. Kamikaze İHA’lar, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında muharebenin demirbaşları haline geldiler.

İsrailli UVision tarafından tasarlanan Hero sınıfı gibi sofistike versiyonlar, daha çok kanatlı füzelere benzemekte. Hero sınıfı Kamikaze İHA’lar, 200 kilometreye kadar uzaklıkta olan hedefleri vurmak için yeterli menzile ve dayanıklılığa sahip.

Rheinmetall’e göre, Hero sınıfı Kamikaze İHA’lar, yüksek hassasiyetli bir saldırı gerçekleştirmeden önce uygun zamanlama, yön ve saldırı açısının yanı sıra yüksek değerli hedeflerin seçilmesine olanak sağlıyorlar. Rheinmetall, Hero insansız hava araçlarını geçen yıl Paris’te düzenlenen Eurosatory savunma fuarında sergilemiş ve şirketin kara muharebe araçları için isteğe bağlı ikincil mühimmatlar olarak pazarlamıştı.

Lynx KF-41
Lynx KF-41

Rheinmetall-Macaristan İlişkileri

Yapılan açıklamaya göre; Rheinmetall, Macaristan’a 2020’de LYNX KF41 zırhlı muharebe aracı için üretim tesisi inşa ederek Macaristan’a büyük bir yatırım yapmıştı. Macaristan ise 2 Milyar Euro (2,2 milyar ABD Doları) değerinde bir anlaşma ile 200’den fazla LYNX KF41 zırhlı muharebe aracı sipariş etmişti.

Rheinmetall, 2023’ün başında Macaristan’ın batısındaki Avusturya sınırına yakın Zalaegerszeg tesisinde araçlar için düşük oranlı ilk üretimin başladığını açıkladı. Şirket bu yaz tam kapasiteli üretim seviyesine ulaşacak.

Şirket ayrıca Macar hükümeti için bir mühimmat üretim tesisi de inşa ediyor. Rheinmetall Ocak ayında yaptığı açıklamada, Güney Afrika’daki yan kuruluşu Rheinmetall Denel Munition’ın gerekli tesis teknolojisini sağlayacağını duyurdu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kazakistan’dan 4.5 milyar dolarlık ARMA tedarikine yalanlama


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu