İtalyan Donanması’na iki yeni denizaltı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Fincantieri şirketi ile OCCAR, İtalyan Donanması için iki adet denizaltı üretilmesi amacıyla 1.35 milyar Avro değerinde sözleşme imzaladı. Denizaltılar, 2029 yılına kadar teslim edilecek.

Edinilen bilgiye göre; dünyanın önde gelen tersanelerinden biri olan Fincantieri ve OCCAR (Müşterek Silahlanma İş birliği Teşkilatı), 2 yeni nesil denizaltı inşası için sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

STM Banner

Fincantieri’nin ana yüklenici olacağı bu sözleşme, İtalyan Donanması için 4 adet U212 NFS (Near Future Denizaltı) satın alma programının bir parçasıdır ve 2 adetlik ilave denizaltı tedariki seçeneğini de içermektedir. İlgili lojistik destek de dahil olmak üzere ilk iki denizaltının toplam sözleşme değeri ise 1,35 milyar Avro.

Bu proje; Alman Thyssenkrupp Marine Systems ile iş birliği içinde yürütülen, İtalya için 4 adet (Todaro, Scirè, Venuti ve Romei) ve Almanya için ise 6 adet denizaltı üretimiyle sonuçlanan, 2006 ile 2017 yılları arasında Fincantieri tarafından teslim edilen U212A Denizaltı Programı’nın gelişmiş versiyonudur.

Naval News’e göre; İmzalanan yeni sözleşme kapsamında, iki adet denizaltının 2027 ve 2029 yıllarında teslim edilmesi planlanıyor. Proje ayrıca; Fincantieri’nin sahip olduğu stratejik ve yenilikçi endüstriyel bilgi birikimini sürdürmeyi, daha da geliştirmeyi, elde edilen teknolojik kazanımları sağlamlaştırmayı ve İtalyan endüstrileri tarafından geliştirilen bileşenlerin kullanımını artırmayı hedeflemekte.

ÖNERİLEN HABER: Bakan AKAR’dan denizaltı TCG GÜR’e ziyaret


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu