İzmir’de KT-1 Eğitim Uçağı denize çakıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İzmir’de KT-1 tipi uçağın eğitim uçuşu sırasında Foça açıklarında denize düşerek kaza kırıma uğradığını ve 2 pilotun kurtarıldığını bildirdi.

MSB’den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

STM Banner

“İzmir’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığımızda görev yapan KT-1 tipi uçağımız, eğitim uçuşu sırasında henüz belirlenemeyen bir sebeple Foça açıklarında denize düşerek kaza kırıma uğradı. Derhal başlatılan arama-kurtarma çalışmasıyla 2 pilotumuz sağ kurtarıldı.”

“Kazanın meydana geldiği ilk andan itibaren; Hava Kuvvetlerimizden 1 adet arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetlerimizden 1 adet arama kurtarma helikopteri ve 1 adet İHA, Sahil Güvenlik K.lığı’ndan 3 adet sahil güvenlik botu ile 1 adet arama kurtarma uçağı görevlendirilmiştir.”

Kazada sağ kurtarılan 2 pilotun sağlık durumunun ise iyi olduğu kaydedildi.

Temel Jet Uçuş Eğitimi Başlangıç Uçuş Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, Çiğli Hava Üssünde konuşlu, KT-1T Turboprop uçakları ile uçuşa başlıyor.

HÜRKUŞ-B, HÜRKUŞ, 23 Nisan, tusaş

Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde eğitim amaçlı olarak kullanılan uçaklardan birisi olan, KT-1T’nin yerini zamanla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı’nın alması bekleniyor.

Tam adı KAI KT-1 Woongbi olan uçak, Korea Aerospace Industries tarafından üretiliyor. Güney Kore yapımı olan uçak temel eğitim amaçlı kullanılıyor. KAI ve Geliştirme Ajansı’nca ortaklaşa geliştirilen uçak Kore yapımı ilk uçak olma özelliğine sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için TÇD yayımlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu