Çin J-20 için Su-57 motoru istiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Cumhuriyeti, 5’inci nesil savaş uçağı Chengdu J-20 için Rusya Federasyonu tarafından Su-57’ye güç vermesi için geliştirilen Izdeliye-30 motorunu istiyor.

Pekin yönetimi, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF) için Chengdu Aircraft Industry Group tarafından geliştirilen J-20 savaş uçağını, Rusya Federasyonu tarafından Su-57’ye güç vermesi için geliştirilen Izdeliye-30 motoruyla donatmak istiyor.

STM Banner

Rusya’nın en gelişmiş savaş uçağı olan Su-57 (NATO Rapor Kodu: FELON), halihazırda Saturn AL-41F1 turbofan motorunu kullanıyor. Bu sebepten ötürü birçok kaynak, Su-57’yi 4++ nesil bir savaş uçağı olarak kabul ediyor. Su-57’nin beşinci nesil savaş uçağı karakteristiklerine uygun motoru olan Izdeliye-30 motorunun, Su-57 ile test faaliyetleri ise halen devam ediyor.

Çin Halk Cumhuriyeti ise bu gelişmiş motoru, PLAAF envanterindeki en gelişmiş savaş uçağı olan J-20’de görmek istiyor. Edinilen bilgiye göre Pekin yönetimi, Izdeliye-30 motorunun seri üretim faaliyetlerinin başlamasının ardından, Moskova yönetimi ile bu motorun tedarikiyle ilgili olarak pazarlıklara başlayacak.

Izdeliye-30 motorunun, halihazırda J-20 uçaklarında kullanılmakta olan AL-31FN turbofan motorlarına göre; yakıt tasarrufu, düşük termal iz, güçlü nozul tasarımı ve üstün manevra kabiliyeti gibi avantajları bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu