Başkan DEMİR ATAK Faz-II için tarih verdi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TUSAŞ tarafından geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadelede en önemli unsurlardan birinin de ATAK helikopterleri olduğunu vurgulayan DEMİR, “Önümüzdeki sadece birkaç yıl, üzerinde çalıştığımız çok önemli projelerin de sonuçlandığı bir dönem olacak. ATAK helikopterimizde Faz-II versiyonunu bu yıl içinde ilk kez teslim edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan ATAK Faz-II’de, Faz-I’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK Faz-II konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopter teslim edilecek.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH + 41 Faz-I) ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (Faz-I) olmak üzere toplam 56 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim etti. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı.

Faz-II konfigürasyonundaki ilk T129 ATAK helikopteri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde test faaliyetlerine devam ediyor.

Önerilen İçerik:

T629 Taarruz Helikopteri yüzünü gösterdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu